Paris Fashion Week – tydzień mody w Paryżu
Jednym z przydomków Paryża jest miasto mody – nie bez powodu. Oprócz najlepszych projektantów i wspaniałych butików odbywa się tu także jedna z najważniejszych imprez w świecie mody – Paris Fashion Week. Dowiedzcie się więcej o tym jak wygląda paryski tydzień mody.
Paris Fashion Week
Paryski tydzień mody (fr. semaine de la mode de Paris, ang. Paris Fashion Week) jest cykliczną imprezą organizowaną dwa razy do roku, trwającą zazwyczaj siedem dni. Najlepsi projektanci i domy mody przedstawiają w czasie pokazów nowe kolekcje na sezon wiosna/lato i jesień/zima. Na to wydarzenie czeka cały świat mody – popularne tendencje szybko przekładają się na trendy w stylizacjach i kolekcje w sklepach (zarówno butikach jak i sieciówkach). Paris Fashion Week jest 4. wydarzeniem po tygodniu mody w Nowym Jorku, Londynie i Mediolanie. Podczas Paris Fashion Week organizowane są pokazy haute couture kolekcji damskich i męskich. Warto także wspomnieć, że pokazy często są organizowane w historycznych miejscach i zabytkach Paryża.
W Paryżu istniały wielkie i znane na cały świat domy mody, które organizowały własne przedstawienia kolekcji. Nie zapraszano na nie jednak fotografów ani prasy (lub zapraszano, ale z zakazem fotografowania). Projektanci bali się kopiowania ich pomysłów. Pierwszy pokaz mody z prasą i fotografami odbył się w 1947 roku podczas pokazu kolekcji Diora. Za pierwszy oficjalny Paris Fashion Week uznaje się tydzień mody w 1973 roku.
Kim są goście pokazów mody w Paryżu?
Na te ekskluzywne wydarzenie marki fashion przygotowywana jest specjalna lista gości. Gośćmi pokazów mody są dziennikarze, fotografowie, styliści, makijażyści, modele i modelki, celebryci, influencerzy, kupcy i klienci. Na pokazy można wejść jedynie na zaproszenie – można uzyskać przepustkę zawodową (np. dziennikarze) albo wygrać zaproszenie w organizowanych czasem konkursach.
Ochrona mody i projektantów
Warto wspomnieć, że w 1868 roku powstał Chambre Syndicale de la Haute Couture. Głównym celem organizacji jest ustalanie jakie marki można uznać za dom mody. Pod uwagę brano między innymi sposoby wykonania ubrań i ozdób, szycie, materiały. W 1945 roku postanowiono, że każdy dom mody musi przedstawić dwa razy do roku kolekcje składające się z minimum 35 strojów. W 1921 roku powstał L’Association de Protection des Industries Artistiques Saisonnieres (PAIS), który zajmuje się ochroną prac haute couture przed kopiowaniem. Aby zapewnić projektantom poszanowanie praw autorskich do projektów każdy z nich fotografowano i katalogowano.
*Więcej o Paryżu jako mieście mody przeczytacie w artykule Paryż – światowa stolica mody.