Père-Lachaise – najsłyniejsza nekropolia Paryża
Z okazji Toussaint, czyli Święta Zmarłych, mamy dla Was nietypową propozycję. Dzisiaj zachęcamy Was do zwiedzenia najpopularniejszego cmentarza w Paryżu – Père-Lachaise.
Niezwykły charakter cmentarza
Père-Lachaise jest naprawdę niesamowitym miejscem. Największy paryski cmentarz ma powierzchnię 44 hektarów i znajdują się na nim tysiące grobów. Na założonej w 1804 roku nekropolii znajduje się wiele grobowców zbiorowych, rodzinnych oraz małych kapliczek. Groby oraz pomniki są często bardzo ozdobne, występują na nich popiersia czy niewielkie rzeźby nawiązujące do twórczości zmarłych.
Słynne nagrobki
Część grobów na Père-Lachaise jest otoczona niemal kultem, a co roku konkretne kwatery odwiedzają tysiące turystów. Do najsłynniejszych osób pochowanych na cmentarzu należą Fryderyk Chopin, Marcel Proust, Édith Piaf, Jim Morrison i Oscar Wilde. Warto odwiedzić także miejsce pochówku Guillaume’a Appolinaire’a, Augusta Comte’a, Benjamina Constanta, Eugène’a Delacroixa, Alfreda de Musseta czy Honoriusza Balzaka. Należy wspomnieć, że na cmentarzu znajdują się także groby osób, które zmarły przed jego otwarciem na przykład Molier czy Jean de la Fontaine.
Polacy pochowani na Père-Lachaise
Różnie szacuje się ich ilość, ale jedno jest pewne – na paryskim cmentarzu spoczywa naprawdę wielu Polaków. Duża część to osoby, które przyjechały do Francji w czasach Wielkiej Emigracji. Najwięcej grobów należy do żołnierzy – generałów, pułkowników oraz osób związanych z życiem politycznym – działaczy niepodległościowych czy uczestników powstania listopadowego. Najsłynniejszym polskim grobem jest oczywiście miejsce spoczynku Fryderyka Chopina (prawa część zdjęcia powyżej). Na Père-Lachaise spoczywają także Adam Prażmowski, Józef Wysocki, Klementyna Hoffmanowa czy Ewelina Hańska (żona Balzaka). Na cmentarzu znajduje się także serce hrabiny Marii Walewskiej oraz groby wielu Francuzów polskiego pochodzenia.
Dojazd:
metro 2 lub 3 stacja Père-Lachaise