Chandeleur: dlaczego Francuzi jedzą naleśniki 2 lutego?
2 lutego w wiele miejscach we Francji sprzedawane są naleśniki. Możemy kupić je nie tylko w barach i restauracjach, smaży się je także w sklepach i miejscach, gdzie nie są one na co dzień podawane. Dlaczego początek lutego kojarzy się Francuzom z naleśnikami i skąd ta tradycja? Sprawdźcie!
Ofiarowanie Pańskie
2 lutego* w kościele katolickim obchodzi się święto Ofiarowania Pańskiego. Dzień ten ma upamiętniać ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. 40 dni po narodzeniu chłopcy byli symbolicznie oddawani Bogu. Jezus Chrystus ofiarował się Bogu, a jednocześnie swojemu ojcu. Nie przestał być jednak Jednym z Trójcy, jego ofiarowanie traktuje się jako rodzaj ofiary nie za jedną osobę, ale za całą ludzkość. W polskiej tradycji katolickiej święto nosi nazwę Matki Boskiej Gromnickiej. Przydomek pochodzi od gromnicy – nazwy świecy używanej w trakcie najważniejszych wydarzeń religijnych.
La Fête des Chandelles (pol. Święto Świec)
We Francji 2 lutego obchodzi się La Fête des Chandelles (inna nazwa Chandeleur). Z jednej strony wiąże się ono z Ofiarowaniem Pańskim, z drugiej nawiązuje do pogańskiego święta Festa Candelarum (znanym już w Starożytnym Rzymie). Świeca i płomień symbolizują oczyszczanie. Zgodnie z legendą, w V wieku papież Gelazjusz I rozpoczął tradycję rozdawania wiernym w czasie święta podpłomyków. W późniejszych latach podpłomyki zamieniono na bardziej apetyczne naleśniki (fr. crêpes). Początkowo było to typowo chłopski zwyczaj – wierzono, że dzięki zjedzeniu naleśników będzie się miało lepsze plony. Zwyczaj szybko rozprzestrzenił się także wśród innych grup społecznych i tradycja trwa do dziś. Dlaczego Francuzi jedzą naleśniki 2 lutego? Nie tylko dlatego, że są smaczne, ale także po to, aby zapewnić sobie szczęście. Osoba smażąca crêpes 2 lutego powinna trzymać w jednej ręcę złotą monetę, a drugą przewrócić naleśnika. Najważniejszy jest pierwszy naleśnik, jeśli się uda osoba będzie miała szczęście i bogactwo przez cały rok. Mówi się, że smażenie naleśników we Francji 2 lutego wzięło się także z tęsknoty za ciepłą pogodą i wiosną – usmażone, zarumienione naleśniki przypominają słońce. Jedno jest pewne – po pysznych crêpes lepszy humor gwarantowany.
Z czym Francuzi jedzą naleśniki?
Najpopularniejsze we Francji są crêpes Suzette, czyli podpalane naleśniki z likierem pomarańczowym. Warto zdecydować się także na crêpes z kremem kasztanowym lub konfiturą z mleka. Z konfitur najczęściej wybierane są te z morelami, truskawkami czy pomarańczami. Gdzie 2 lutego kupić naleśniki? Oprócz naleśnikarni można kupić je w jednej z wielu budek w Paryżu oferujących naleśniki, zamówić w restauracji (2 lutego można spotkać specjalnie menu z naleśnikami), kupić w sklepie lub usmażyć samemu w domu.
*cerkiew prawosławna funkcjonująca według kalendarza juliańskiego obchodzi to święto 15 lutego