Église Notre-Dame-de-Compassion w Paryżu
Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny kościół w stolicy Francji, poświęcony Matce Boskiej. Odkryjcie razem z nami église Notre-Dame-de-Compassion w Paryżu.
Église Notre-Dame-de-Compassion w Paryżu
Początkowo budynek był nazywany kaplicą św. Ferdynanda. Miejsce zostało zbudowane w roku 1843 na podstawie pomysłu królewskiego architekta Pierre-François-Léonard Fontaine’a. Kaplica powstała na miejscu domu, w którym zmarł po wypadku konnym (upadł uderzając głową w chodnik, zmarł kilka godzin później) Ferdinand-Philippe d’Orléans, syn króla Ludwika Filipa. Kaplica miała upamiętniać jego śmierć. Miejsce zostało zbudowane na planie krzyża, miało przypominać wyglądem starożytne grobowce. Neobizantyjska budowla została przeniesiona w roku 1974 z powodu budowania Palais des Congrès. Budynek został przeniesiony 100 metrów dalej i częściowo odnowiony. Wtedy zainstalowano pod kaplicą dużą kryptę, która pozwoliła formalnie biskupowi na powołanie w tym miejscu kościoła église Notre-Dame-de-Compassion (Matki Bożej Współczucia). Początkowo budynek należał do Neuilly-sur-Seine, od 1929 roku kościół przynależy do Paryża, a konkretnie do 17. dzielnicy. Warto też zaznaczyć, że kościół został wpisany na listę zabytków w 1929 roku. Z ciekawostek warto dodać, że w kościele odbywają się także msze dedykowane – szacunku dla życia, osobom poszukującym pracy oraz Secours catholique (odpowiednik francuskiego Caritasu).
Architektura
Église Notre-Dame-de-Compassion w Paryżu wygląda nietypowo. Zbudowany na planie krzyża greckiego kościół jest wewnątrz bardzo ciekawy. Można dostrzec tam cenotaf (symboliczny grobowiec) z wyrzeźbionym Ferdynandem Filipem. Syn królewski (rozmiarów wielkości naturalnej) leży w mundurze na materacu dokładnie tak jak było w chwili jego śmierci. W kościele można także zobaczyć tabernakulum ołtarza Matki Boskiej. Warto także zwrócić uwagę na przepiękne witraże z członkami rodziny Orléans i rotundę. Église Notre-Dame-de-Compassion w Paryżu jest jedną z niewielu budowli w stylu neobizantyjskim zachowanym w tak dobrym stanie.
Godziny otwarcia:
-od 9:00 do 18:00 od poniedziałku do niedzieli
Adres:
Place du Général Kœnig
75017 Paryż
Dojazd:
metro 1 i RER C stacja Porte Maillot