Galerie Vivienne – najpiękniejszy pasaż handlowy Paryża
Dzisiaj opowiemy Wam więcej na temat Galerie Vivienne, który wiele osób uznaje za najpiękniejszy zadaszony pasaż handlowy Paryża. Dowiedzcie się więcej na jego temat.
Historia miejsca
Galerie Vivienne powstał w 1823 roku, na zlecenie Louis-Auguste Marchoux – prezesa Izby Notarialnej. Pasaż handlowy zaprojektował François-Jacques Delannoy. Początkowo nosił on nazwę Marchoux, ale w 1825 nazwę zmieniono na Vivienne (obok znajduje się rue Vivienne). W pasażu znajdowało się wiele lokali wspaniałych rzemieślników. Można było udać się tam do krawców, szewców, odwiedzić księgarzy, handlarzy winem, cukierników, optyków i wielu innych specjalistów w swoim fachu. Do końca II cesarstwa (do roku 1870) pasaż handlowy cieszył się ogromną popularnością i był jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc Paryża.
Później część firm zajmujących lokale przeniosła się między innymi na Pola Elizejskie czy w okolice kościoła Madeleine. Od 1880 roku lokale są użytkowane przez niewielkie teatry np. teatr marionetek. W 1891 roku w pasażu doszło do pożaru, w którym zginęły 3 osoby. Zainteresowanie Galerie Vivienne słabnie, sporą konkurencją jest mieszczący się nieopodal pasaż Colbert. Brakuje chętnych do wynajmowania lokali, część z nich staje się magazynem materiałów włókienniczych.
Galerie Vivienne w Paryżu obecnie
W 1974 Galerie Vivienne wpisano na listę zabytków Paryża. W 1980 roku miejsce odżywa, a jego urok docenia coraz więcej osób. Lokale zapełniają się butikami z ubraniami i dodatkami, artykułami dekoracyjnymi, antykwariatami (między innymi słynna księgarnia librairie Jousseaume), sklepami z antykami, a także kawiarniami. W pasażu odbywają się pokazy mody haute couture, wystawy i instalacje artystyczne. Pod koniec XX wieku Galerie przechodzi częściową renowację, za którą odpowiada architekt Marc Saltet. Kolejna gruntowna renowacja miała miejsce w roku 2016 – wywołała jednak kontrowersje, a niektórzy mówili nawet o jej destrukcyjnym wpływie na wygląd Galerie Vivienne.
Najpiękniejszy pasaż handlowy Paryża: wygląd
Zadaszony pasaż handlowy ma 176 metrów długości i 3 metry szerokości. Neoklasycystyczny wygląd uzyskano dzięki licznym mozaikom, obrazom, rzeźbom, a także przeszklonemu dachowi. Uwagę przyciąga mozaikowa podłoga z lastryko. W Galerie Vivienne możemy podziwiać także przeszkloną rotundę z półkolistą kopułą. Warto zwrócić uwagę na takie architektoniczne detale jak płaskorzeźby i zdobienia nawiązujące do handlu, a także przedstawiające boginie czy nimfy. Wejście do pasażu (od strony rue Vivienne) ozdabiają dwie rzeźby wykonane przez Ermance Marchoux. Warto również nadmienić, że pasaż handlowy jest zlokalizowany w doskonałym miejscu, w 2. dzielnicy Paryża – niedaleko Wielkich Bulwarów, giełdy (fr. Bourse de Commerce) i Palais-Royal.
Adres:
4 Rue des Petits Champs, 75002 Paryż
Dojazd:
metro 3 stacja Bourse