Gwiazdki Michelin – francuskie wyróżnienie w świecie kulinarnym
Każdy z nas kojarzy te słynne wyróżnienia. Czy ma ono coś wspólnego z producentem opon o tej samej nazwie? Na jakiej podstawie przyznaje się Gwiazdki Michelin? Sprawdźcie.
Jak powstały gwiazdki Michelin?
Pomysłodawcami oceniania restauracji gwiazdkami byli bracia Michelin – założyciele słynnego koncernu zajmującego się produkcją opon. Pierwszy przewodnik, początkowo po francuskich restauracjach, wydano w roku 1900. Przewodniki dodawano do zakupu opon, miały zachęcać do podróżowania. Obecnie jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień restauracyjnych. Warto pamiętać, że nie każda restauracja może ubiegać się o taką ocenę. W przewodniku znajdują się wyłącznie miejsca z konkretnych krajów i miast, zazwyczaj tych, które są najczęściej odwiedzane przez turystów (w Polsce to Warszawa i Kraków). Przewodniki Michelin przyznają także inne wyróżnienia – Sztućce, a właściwie łyżkę i widelec (za atmosferę, obsługę oraz wygląd lokalu), Bib Gourmand (za jakość w stosunku do ceny), Wschodzące Gwiazdki (zasugerowanie, które miejsca w przyszłości mogą zdobyć gwiazdkę Michelin), Czarny oraz Czerwony Znaczek (za wygląd dania) oraz Winogrono (za dobrą ofertę win). Czerwone (od 1931 roku, wcześniej były niebieskie) przewodniki oceniają restauracje oraz hotele. Wydawane są także zielone przewodniki turystyczne.
Kryteria i punktacja
Co bierze się pod uwagę oceniając dane miejsca? Przede wszystkim walory smakowe, wpływ na ocenę ma z pewnością wygląd dania. Restauracja może otrzymać maksymalnie 3 gwiazdki Michelin. Jedna oznacza miejsce godne uwagi, dwie to informacja, że warto tam zajrzeć, trzy z kolei są miejscem godnym polecenie, do którego warto się udać, nawet jeśli trzeba by było nieco zboczyć z trasy naszej podróży. Ocenianiem restauracji zajmują się tajemniczy klienci, dzięki temu dostają takie danie jakie w rzeczywistości dostałaby osoba w tym lokalu. Obecnie w Polsce po jednej gwiazdce Michelin mają dwie warszawskie restauracje.