Kraj Loary: zachodni region Francji
Dzisiaj prezentujemy kolejny artykuł opowiadający o regionie Francji. Tym razem czas na zachodnią część Francji i region Pays de la Loire. Dowiedzcie się więcej o położeniu i historii tego miejsca, znajdujących się tam zabytkach oraz smakach kuchni regionalnej.
Historia i położenie
Region Kraj Loary (fr. Pays de la Loire) ze stolicą w Nantes został utworzony na mocy dekretu w roku 1956 roku, jego nazwa odwołuje się do rzeki Loara, która przepływa przez dwa z pięciu departamentów. Region leży na zachodzie Francji i graniczy z następującymi regionami: Bretania, Nowa Akwitania, Normandia, Region Centralny-Dolina Loary. Kraj Loary ma powierzchnię ponad 32000 m2, składa się z pięciu departamentów: Loara Atlantycka, Maine i Loara, Mayenne, Sarthe, Wandea. Najważniejszymi ośrodkami miejskimi są następujące miejscowości: Nantes, Angers, Le Mans, La Roche-sur-Yon, Cholet, Saint-Nazaire i Laval. Warto zaznaczyć, że przez teren regionu przypływa niemal 18000 km rzek, a od zachodu region „graniczy” z Oceanem Atlantyckiem. Gospodarka regionu opiera się głównie na produkcji rolno-spożywczej. Kraj Loary jest na trzecim miejscu we Francji pod względem produkcji mięsa (szczególnie drobiu, wołowiny, królika, kaczki). Ten region Francji słynie także z upraw zboża i produkcji mleka. Co więcej, wiele ludzi utrzymuje się tutaj także z ogrodnictwa.
Atrakcje i zabytki
Pays de la Loire jest krainą zamków. Warto odwiedzić między innymi zamek w Angers. Od X wieku była to siedziba książąt andegaweńskich. Zamek przez wieki miał wiele funkcji, służył jako cytadela, garnizon, ale także więzienie. W kompleksie możemy dostrzec zarówno zabudowania średniowieczne jak i te pochodzące z XVIII wieku. Ciekawym miejscem jest także zamek Montsoreau w stylu gotyckim i renesansowym, jest to jedyny nad Loarą zamek zbudowany na dnie rzeki. Pięknym miejscem jest także rezydencja rycerska w Ancenis, zamek w Talcy, Serrant czy Saumur.
Malownicze tereny Kraju Loary pełne są klimatycznych wsi i historycznych miast z pięknymi parkami oraz ciekawymi muzeami. Polecamy Wam przede wszystkim miejscowość Le Mans. Można podziwiać tam dobrze zachowane stare miasto, kościół św. Juliana, ale także znany w całej Europie ośrodek sportów samochodowych. Z nietypowych muzeów polecamy Wam Muzeum Grzybów w Saumur, Muzeum Muszli w Les Sables-d’Olonne czy Muzeum Druku w Nantes. Warto zajrzeć także do Muzeum Juliusza Verne w Nantes czy Musée de la Marine w Saint-Brevin-Les-Pins. Warto wybrać się także do miejscowości Louresse-Rochemenier słynącej z niezwykłych jaskiń.
Kraj Loary: kuchnia regionalna
Zwiedzanie Francji wiąże się przede wszystkim z próbowaniem francuskiej kuchni o odkrywaniem jej niezwykłych smaków. W naszym wpisie dotyczącym regionu Pays de la Loire nie mogło więc zabraknąć opisu tutejszej kuchni regionalnej. Ze względu na bliskość oceanu w daniach regionalnych często znajdują się ryby czy owoce morza. Kraj Loary słynie przede wszystkim z przepysznych ryb podawanych z sosem-emulsją na bazie masła, grillowanych sardynek, „frytki” z węgorza. Wiele dań wiąże się także z dużą produkcją mięsa w tym regionie oraz bogactwem dziczyzny. Do specjalności kuchni regionalnej należy pasztet z królika (fr. pâtés de lapin de garenne), królik w śliwkach czy Chateaubriand (gruby befsztyk, obsmażany, a potem pieczony podawany z sosem berneńskim). Potrawy często są wzbogacane sosem z „białego” masła (fr. sauce au beurre blanc). Będąc na terenie Doliny Loary warto spróbować wyśmienitych serów kozich. Z deserów polecamy z kolei kultową tarte tatin z jabłkami czy Poire Belle Angevine, czyli gruszki gotowane w winie. Jeśli chodzi o trunki polecamy z kolei białe wino Muscadet, likier pomarańczowy Cointreau czy wina z okolic Anjou lub Saumur. Kraj Loary często określany jest mianem ogrodu Francji. W kuchni regionalnej królują tam przede wszystkim warzywa i owoce. Znane w całej Francji są pochodzące z tego regionu szparagi, czereśnie, śliwki. Przepysznie smakuje popularna w regionie zupa z zielonej soczewicy.