Paryskie boulangerie: top 5 wyrobów piekarniczych
Francja słynie z wypełnionych niezwykłymi wypiekami piekarni (fr. boulangerie). Dzisiaj podpowiadamy Wam co warto tam kupić i czego koniecznie spróbować będąc w Paryżu. Odkryjcie top 5 wyrobów piekarniczych.
Bagietka (fr. baguette)
Nieodłącznym elementem każdego śniadania w Paryżu jest bagietka. Jak bywa często w przypadku emblematycznych wyrobów czy dań są spory na temat pochodzenia bagietki. Jedna z hipotez historii powstania bagietki głosi, że nie pochodzi ona z Francji, a z Austrii. W 1839 roku do Paryża przyjechał wynalazca pieca parowego August Zang i założył tu piekarnię Boulangerie Viennoise. To właśnie dzięki niemu Paryżanie, a potem wszyscy Francuzi zakochali się w bagietkach. Inna hipoteza twierdzi, że swój obecny kształt bagietka zawdzięcza wyprawom napoleońskim – podłużne bagietki były łatwiejsze do przenoszenia przez żołnierzy niż okrągły chleb.
Dzisiaj bagietka uznawana jest za jeden z symboli Francji i Paryża. Bagietki je się na śniadanie, ale podaje także do sałatek na lunch czy kolację. Na dużą popularność bagietek we Francji wpływ miało uchwalone w 1920 roku prawo o zakazie pracy w piekarniach w godzinach 22:00-04:00. W krótkim czasie, do rana jedynym wyrobem piekarniczym, który dało się przygotować były właśnie bagietki.
Standardowa bagietka ma 4-6 cm szerokości, 3-5 cm wysokości, 65 cm długości i waży około 250g. Idealna bagietka powinna mieć chrupiącą, złocistą, wypieczoną skórkę oraz białe i miękkie wnętrze. Po naciśnięciu powinna się spłaszczać, a następnie powracać do swojego kształtu – ciasto jest bardzo elastyczne. Tradycyjne Bagietki piecze się z ciasta, na które składa się mąka, woda, drożdże lub zakwas oraz sól. W Francji spożywa się około 30 mln (!) bagietek dziennie. Paryskie boulangerie oferują różnorodne bagietki oparte na odmiennych recepturach, są wśród nich bagietki tradycyjne, pełnozbożowe, krótsze idealnie nadające się na kanapkę, ze spiczastym zakończeniem, ale także czarne bagietki z dodatkiem węgla aktywnego.
Paryskie boulangerie pachną jak croissant
Kolejnym wyrobem piekarniczym, którego nie można nie zjeść będąc we Francji jest croissant. Miękki rogalik z ciasta francuskiego cieszy się ogromną popularnością. Francuzi jedzą croissanty na śniadanie, a czasami także jako przekąskę w ciągu dnia. Jedna z historii mówi, że przepis na croissanty związany jest z Augustem Zangiem, inna wskazuje, że polski dyplomata Jerzy Franciszek Kulczycki namówił znajomego piekarza na wyroby piekarnicze w kształcie półksiężyca, aby upamiętnić zwycięstwo nad tureckimi wojskami po oblężeniu Wiednia w 1683 roku. Niezależnie która z tych historii jest prawdziwa, jedno jest pewne: croissant jest typowo austriackim wypiekiem. Ciasto na croissanty wyrabia się z masła, wody, mąki, drożdży oraz cukru.
Brioche
Na liście top 5 wyrobów piekarniczych postanowiłyśmy umieścić także słodkie bułeczki brioche. Ten wyrób piekarniczy o francuskim rodowodzie opiera się na średniowiecznych przepisach, brioche w obecnej formie (przepis na ciasto, wygląd) zaczęła być pieczona w Normandii na początku XVI wieku, do Paryża moda na brioche dotarła w XVII wieku. Przed rewolucją francuską wypiekano dwa rodzaje brioche, wersje dla ubogich i dla bogatych różniły się zawartością masła – w tańszej wersji było go 20-25%, a w droższej nawet 70%. Brioche wyrabia się z masła, wody, mąki, mleka, drożdży, jajek i cukru. Ze względu na dodane składniki możemy wyróżnić wiele rodzajów brioche – brioche aux sucre z dużymi grudkami cukru na wierzchu, brioche Nanterre – wyrób piekarniczy z połączonych ze sobą pięciu lub więcej kul ciasta. Brioche różni się także w zależności od regionu: w Alzacji można spróbować tego wyrobu piekarniczego z rodzynkami, w Akwitanii z owocami kandyzowanymi, w Owernii z serem, a w regionie Rodan-Alpy (dzisiaj Owernia-Rodan-Alpy) z migdałami w czerwonej otoczce.
Top 5 wyrobów piekarniczych: pain au chocolat
Naszym ukochanym wyrobem piekarniczym jest pain au chocolat. Wytwarzany z ciasta francuskiego wyrób ma czekoladowe nadzienie. Pomysł na pain au chocolat ewoluował. Początkowo po prostu wkładano czekoladę do małego chleba lub bagietki. Potem zaczęto zawijać ciasto francuskie na dwóch podłużnych bloczkach czekolady i wypiekać na ciemnobrązowy kolor. Pain au chocolat jest często jedzony na śniadanie, ale doskonale sprawdza się jako przekąską w ciągu dnia czy podwieczorek.
Pain aux raisins
Innym popularnym wyrobem piekarniczym bardzo podobnym do pain au chocolat jest pain aux raisins, na które mówi się także czasami escargot (ślimak). Zawinięte ciasto francuskie tworzy wyrób przypominający wyglądem spiralę, ślimaka. Wyrób jest wypełniony kremem na bazie budyniu i rodzynkami. Pain aux raisins je się na śniadanie, podwieczorek lub jako przekąskę. Podobnym wyrobem jest chausson aux pommes – ciasto francuskie nadziewane jabłkami w kształcie trójkąta lub półokrągłe.