Piramida Luwru – historia znanej konstrukcji
Wczoraj minęło równo 30 lat od inauguracji Piramidy Luwru. Dzisiaj opowiadamy Wam historię tej konstrukcji, sprawdźcie dlaczego jest ona taka ciekawa, ale także dlaczego budzi tyle kontrowersji.
Piramida Luwru
Pomysłodawcą Piramidy Luwru był prezydent Francji François Mitterrand, architektem Ieoh Ming Pei, a inżynierem odpowiedzialnym za realizację Roger Nicolet. Innowacyjna konstrukcja miała przyciągnąć turystów i sprawić, aby Luwr był jeszcze chętniej odwiedzany. Pod względem architektonicznym i konstrukcyjnym było to wyzwanie – po raz pierwszy wykorzystano szkło laminowane do tak dużego projektu. Idea zbudowania piramidy przed Luwrem była znana od XIX wieku. Piramida miała być zbudowana w stulecie Rewolucji Francuskiej i stanowić narodowy pomnik uznania Napoleona.
Konstrukcja
Piramida Luwru była budowana w latach 1985-1989. Pierwsza inauguracja odbyła się 4 marca 1988 roku, druga połączona z otwarciem dla publiczności 29 marca 1989 roku. Piramida ma wysokość 21,65 metrów, jej bok ma długość 35,42 metrów. Konstrukcję tworzy stal i 673 tafle szkła – w kształcie rombów oraz trójkątów, całość waży 180 ton. Nachylenie ścian wynosi 51 stopni, inspiracją do takiego położenia była Piramida Cheopsa. Pod piramidą znajduje się główny hall wiodący do Muzeum Luwr. Hall rozchodzi się na trzy ścieżki do poszczególnych skrzydeł pałacu – półpiętro każdej z nich jest zadaszone małą piramidą. Na całość projektu składa się pięć piramid, piąta jest odwrócona i zbudowana pod Place du Carrousel.
Recepcja piramid
Pomysł zbudowania nowoczesnej piramidy przed Muzeum Luwr od początku budził kontrowersje. Dotyczyły one przede wszystkim zatracania się historycznego charakteru tej przestrzeni, nie uszanowania powagi miejsca, ale także przesadnej pogoni za nowymi wzorcami architektonicznymi. Niektórzy krytycy wprost nazywali projekt żartem czy próbą uczynienia z Paryża lunaparku. Zwolennicy jako swoje argumenty podawali między innymi wywołanie turystycznego ożywienia, ale także uznali piramidę za międzynarodową konstrukcję. Piramida Luwru została doceniona w XXI wieku. Obecnie jest ona wymieniana jako trzecia najatrakcyjniejsza rzecz w Muzeum Luwr, po Mona Lisie i Wenus z Milo. Plac, na którym zbudowano piramidę cieszy się popularnością, dla każdego turysty jest to punkt obowiązkowy i częsty plener do zdjęć. Na placu ustawione są nawet specjalne kamienne bloki, które umożliwiają zrobienie ciekawego zdjęcia wyglądającego na przykład jakby ktoś trzymał piramidę na dłoni lub trzymał ją za górny wierzchołek. Piramidę Luwru możemy podziwiać w kilku filmach, między innymi w Kodzie da Vinci (reż. Ron Howard) na podstawie bestsellera Dana Browna.
Adres:
Cour Napoléon et Pyramide du Louvre,
75001 Paryż
Dojazd:
metro 7 stacja Palais Royal-Musée du Louvre