Prima Aprilis we Francji – jak obchodzą je Francuzi?
W polskiej tradycji 1 kwietnia znany jest jako Prima Aprilis, czyli dzień, kiedy płatamy przeróżne figle i zaskakujemy siebie nawzajem niespodziewanymi żartami. Jak obchodzi się to święto we Francji?
Prima Aprilis, czyli francuskie poisson d’avril
We Francji święto obchodzone 1 kwietnia nazywa się poisson d’avril. Nazwa wiąże się bezpośrednio ze sposobem obchodzenia tego dnia – Francuzi, jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, obdarowują się rybami. Zazwyczaj są one wykonane z papieru, kolorowe, czasami śmieszne, na przykład umieszczone na kartce z jakimś żartobliwym napisem. Najlepszym osiągnięciem tego dnia jest poklepanie kogoś i niepostrzeżone przyklejenie komuś ryby na plecy. Im dłużej taka osoba chodzi ozdobiona w ten sposób, tym kawał śmieszniejszy. Skąd wzięła się ta tradycja? Podobno cały świat przejął tradycję kwietniowych kawałów właśnie z Francji. Bardziej ciekawi Was z pewnością dlaczego dawano ryby. Legenda głosi, że do połowy XVI wieku rok kalendarzowy zaczynał się od 1 kwietnia, a rozpoczęcie roku 1 stycznia wprowadził francuski król Charles IX w roku 1564. Nie spodobało się to mieszkańcom, którzy nadal wręczali sobie prezenty z okazji Nowego Roku. Podarunkiem było zazwyczaj jedzenie, najczęściej ryby, ponieważ kwiecień przypadał zazwyczaj jako okres postu przed Wielkanocą. Później jedzenie zastąpiono kartkami w kształcie ryb, a dzieci przyklejały je na plecy dorosłym. Obecnie popularnym prezentem są także czekoladki w kształcie rybek. Francja bardzo kultywuje tradycję, co roku w primaaprilisowe żarty angażują się media, spółki publiczne, a nawet politycy.
1 kwietnia na świecie
Prima Aprilis obchodzi się w różnych miejscach na świecie. W zależności od kraju i danego kręgu tradycji święto nazywa się:
-Dniem Głupców (ang. April Fools’ Day) – kraje anglojęzyczne takie jak Wielka Brytania, Australia, Stany Zjednoczone; w większości miejsc kawały robi się wyłącznie do południa
-Dniem kwietniowej ryby (fr. jour du poisson d’avril) – kraje francuskojęzyczne takie jak Francja, Belgia
-polowaniem na głupca (szkoc. Hunt the gowk Day) – Szkocja
-Dniem kłamcy (lit. Melagio diena) – Litwa lub w Dniem kłamstwa (port. Dia da mentira) – Portugalia
-Dniem śmiechu – Rosja
Warto także wspomnieć, że w krajach hiszpańskojęzycznych podobne święto obchodzi się 28 grudnia. Nazywa się to Dniem Niewiniątek (hiszp. Día de los Santos Inocentes).