Sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu

Dzisiaj opisujemy dla Was świątynię prawosławną w Paryżu. Sprawdźcie jaka jest jej historia. Przekonajcie się jak wielu wyznawców prawosławia mieszka we Francji.

Prawosławie we Francji

Wyznawcy prawosławia są trwale obecni na terenie Francji od XIX wieku. Wcześniej na terenie kraju były oczywiście osoby tego wyznania, ale nie była to znacząca ilość. Prawosławie jest głównie religią mniejszości etnicznych zamieszkujących na terenie Francji. Liczbę osób prawosławnych we Francji szacuje się na 500-700 000 osób. Na terenie kraju znajduje się wiele świątyń, zakonów i cmentarzy. Pierwsza stała kaplica prawosławna została założona w roku 1812 na terenie prywatnym. W roku 1861 Rosyjska Cerkiew Prawosławna założyła sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu. Na terenie Francji działa Rosyjska, Rumuńska, Serbska, Bułgarska Cerkiew Prawosławna, Patriarchat Konstantynopola i Antiochii.

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu

Pierwsza prawosławna świątynia we Francji jest położona w 8. dzielnicy Paryża. Powstanie cerkwi jest związane z wzrostem grupy Rosjan na tym terenie. Projekt cerkwi zaakceptował Napoleon III. Uznał projekt za interesujący i oryginalny. Kamień węgielny pod budowę położono w roku 1859, cerkiew poświęcono w roku 1861. Budowa była finansowana z datków, wsparcia cara Aleksandra II oraz dotacji, które przekazały między innymi środowiska katolickie i protestanckie we Francji. W roku 1899 dokonano remontu cerkwi. W roku 1922 sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu stał się soborem katedralnym i stolicą Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Budynek był jeszcze dwukrotnie remontowany. W roku 1983 miejsce zostało uznane za prawnie chroniony zabytek Francji.

Wygląd cerkwi

Cerkiew została zaprojektowana przez Romana Kuźmina oraz Iwana Strohma. Budynek ma styl bizantyjsko-ruski. Cerkiew została wzniesiona na planie krzyża greckiego. Z zewnątrz budynek zdobi pięć złoconych kopuł, płaskorzeźby i fryz. Wejście jest otoczone portalem, na zewnątrz znajduje się również mozaika, 2 wieże boczne z zegarami oraz okna ozdobione wzorami geometrycznymi. Sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu składa się z dwóch cerkwi – górnej i dolnej. Większość wyposażenia górnej cerkwi pochodzi z II połowy XIX wieku. Możemy podziwiać tam przepiękny ikonostas, ikony oraz mozaiki. W cerkwi odbyły się pogrzeby takich osób jak Iwan Tugieniew, Boris Vladimirovitch de Russie czy Wassily Kandinsky.

Godziny otwarcia:
wtorek, piątek, niedziela 15:00-17:00
oraz w czasie nabożeństw

Adres:
12 Rue Daru,
75008 Paryż

Dojazd:
Cerkiew znajduje się pomiędzy dwoma stacjami metra:
metro 2 stacja Ternes
metro 2 stacja Courcelles

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

alexandre dumas (syn)Église Saint-Philippe-du-Roule w Paryżu