Wystawa światowa w Paryżu w 1855 roku
Jakiś czas temu zapowiadałyśmy Wam, że rozpoczniemy cykl o wystawach światowych. Zaczynamy od najstarszej, czyli tej zorganizowanej w 1855 roku. Przekonajcie się jak wyglądała i co powstało specjalnie na tą okazją.
Wystawa światowa w Paryżu w 1855 roku
Paryska wystawa była drugą wystawą światową (pierwszą zorganizowano w 1851 roku z Londynie). Brało w niej udział 25 krajów, wystawa mieściła się na 16 hektarach. Tematem przewodnim było rolnictwo, przemysł i sztuki (fr. Agriculture, Industrie et Arts). Ekspozycja trwała od 15 maja do 15 listopada 1855, wzięło w niej udział ponad 5 000 000 osób. Miejscem wystawy były Jardins des Champs-Élysees, a dokładnie ulice Champs-Élysées, le Cours de la Reine et l’avenue Montaigne. Pokazowym budynkiem zbudowanym z okazji wystawy był Palais de l’Industrie. Warto zaznaczyć, że wystawy światowe przyczyniły się do turystycznego rozwoju Paryża oraz całej Francji, po jej zorganizowaniu liczba przyjeżdżających tu osób znacznie wzrosła. Miasto zaczęło być postrzegane jako „stolica świata”, miejsce pełne nowinek.
Palais de l’Industrie
Budynek zaprojektował Jean-Marie-Victor Viel, inżynierem budowy był Alexis Barrault. Budowla miała dorównać wyglądem i kunsztem do słynnego Crystal Palace, gdzie odbyła się inauguracja pierwszej wystawy światowej. To właśnie w Palais de l’Industrie wystawa światowa w Paryżu w 1855 roku miała swoją inaugurację. Budynek był wykonany w dużej mierze z żelaza i szkła, z przodu zdobiła go eklektyczna elewacja z kamienia. Pałac był ozdobiony przepięknym portykiem triumfalnym, był podzielony na cztery pawilony. Budynek miał szerokość 47 metrów i wysokość 35 metrów. Całość zdobiło ponad 400 okien. Warto wspomnieć o uroczystym zamknięciu wystawy i wręczaniu medali (a właściwie 11 000 medali!) 15 listopada 1855 w obecności 40 000 gości i wspaniałej orkiestry prowadzonej przez Hectora Berlioza. Co działo się w budynku w późniejszych latach? Odbywało się tu wiele ceremonii i uroczystości, salony artystyczne, wystawy rolnicze i ogrodnicze, pokazy koni oraz imprezy publiczne. W 1896 od Palais de l’Industrie zaczęła się słynna parada karnawałowa Promenade du Bœuf Gras. Palais de l’Industrie mieściło się mniej więcej w miejscu, gdzie obecnie stoi Petit Palais i Grand Palais. Budynek zburzono w 1896 właśnie po to, aby ustąpić miejsca dwóm nowym obiektom.
Le Palais des Beaux-Arts i aspekt rolniczy
Wystawa światowa w Paryżu w 1855 roku różniła się tym od londyńskiej z 1851 roku, że oferowała także dużą wystawę dzieł sztuki – malarstwa, rzeźbiarstwa, litografii, grawerstwa, medali oraz architektury. Swoje dzieła wystawiało tam 28 krajów, wystawa prezentowała dzieła prawie 5000 twórców, w tym ponad 2000 pochodzenia francuskiego. Wystawę poświęconą sztuce obejrzało ponad milion osób. Gdzie mieściła się ta część wystawy światowej? Z tej okazji na avenue Montaigne wybudowano Palais des Beaux-Arts z fasadą w renesansowym stylu. W ramach imprezy rolniczej przedstawiono/omówiono z kolei takie metody jak drenaż, nawadnianie, nawożenie oraz mechanizację zadań rolniczych. W czasie wystawy przedstawiono maszynę do zbiorów amerykańskiej firmy Mc Cormick. Warto także nadmienić, że w czasie wystawy Izba Handlowa w Bordeaux razem z Chambre Syndicale de Gironde ustanowiła oficjalną klasyfikację wina pochodzącego z Bordeaux, w celu ułatwienia transakcji handlowych. Na wystawie zaprezentowano także ławki ogrodowe, woliery, szklarnie, stawy, rośliny oraz krzewy (owocowe, warzywne, dekoracyjne).