Znane postacie: piosenkarka France Gall
Kilka dni temu zmarła France Gall. Dzisiaj chciałybyśmy zapoznać Was zarówno z jej biografią jak i twórczością. Sprawdźcie jakie historie są związane ze znaną piosenkarką.
Dzieciństwo, rodzina i początki kariery
France Gall, a właściwie Isabelle Geneviève Marie Anne Gall, urodziła się 9 października 1947 roku w Paryżu. Jej rodzina od zawsze była związana z muzyką. Ojciec, Robert Gall, pisał piosenki dla Edith Piaf i Charlesa Aznavoura. Matka, Cécile Berthier, była śpiewaczką oraz córką Paula Berthiera – współzałożyciela chóru męskiego Les Petits Chanteurs à la Croix de Bois. France Gall miała dwóch braci. Młoda Gall od najmłodszych lat wiedziała jak wygląda życie muzyków, nieraz bywała za kulisami, na przykład w czasie występów gwiazd tamtych lat w paryskiej Olimpii. France umiała grać na pianinie w wieku 5 lat, później nauczyła się także grać na gitarze. Kariera Gall zaczęła się w roku 1963, kiedy ojciec namówił ją do nagrania swoich występów i wysłania ich do wydawcy muzycznego Denisa Bourgeois. Kilka dni później młoda Gall miała przesłuchanie w Théâtre des Champs-Élysées – zrobiła bardzo dobre wrażenie i podpisała kontrakt z Philips Records.
Kariera
Pierwsza piosenka Gall puszczana w radiu (Ne sois pas si bête) stała się prawdziwym hitem. Niedługo później niektóre teksty pisał dla niej sam Serge Gainsbourg. Gall zadebiutowała także na scenie, będą supportem dla Sachy Distel podczas koncertu w Belgii. Popularność artystki nie malała, kolejnym hitem okazała się piosenka z tekstem jej ojca – Sacré Charlemagne. W roku 1965 Gall została wybrana do reprezentowania Luxembourgu na konkursie Eurowizji, który odbywał się w Neapolu. Artystka wykonując piosenkę Poupée de cire, poupée de son wygrała Eurowizję. Gall stała się jeszcze bardziej znana i to nie tylko w Europie. Finałową piosenkę nagrała w wersji w języku francuskim, angielskim, włoskim oraz japońskim. Z France Gall związane były różne kontrowersyjne sytuacje, oskarżano ją między innymi o zażywanie LSD czy wyśmiewano z powodu niskiej jakości tekstów. W latach 1966-1972 Gall rozpoczęła niemiecki epizod w swojej karierze – zaczęła nagrywać oraz koncertować w Niemczech.
Dalsze losy
W roku 1973 France Gall poznała Michela Bergera, wzięli ślub trzy lata później. Mieli dwójkę dzieci (córkę Pauline i syna Raphaela), byli małżeństwem przez 16 lat aż do śmierci Bergera w 1992 roku. W latach 80. i 90. XX France Gall brała udział w różnych akcjach humanitarnych. W roku 1988 zasłynęła po raz kolejny wielkim przebojem Ella, elle l’a, który był hołdem dla Elli Fitzgerald. France Gall była aktywna zawodowo do roku 1997. W tym samym roku zmarła jej córka Pauline, która od urodzenia chorowała na mukowiscydozę. Wcześniej jednak, w roku 1993 okazało się, że France Gall ma raka piersi. Piosenkarka walczyła z chorobą przez ponad 25 lat, zmarła na zakażenie wywołane chorobą nowotworową 7 stycznia 2018 roku. Przez całe swoje życie France Gall nagrała ponad 20 płyt i wydała trzykrotnie więcej singli. Do dzisiaj jest uznawaną we Francji i znaną na całym świecie piosenkarką.