Znane postacie: René Goscinny
Niedawno pisaliśmy dla Was o podparyskim parku Asterixa, dzisiaj chcemy przybliżyć Wam życiorys twórcy tego komiksu.
René Goscinny – życiorys
Większość z nas pewnie nie wie, że René Goscinny – scenarzysta komiksów, rysownik, pisarz, redaktor i reżyser – był związany z Polską. Pisarz pochodził z rodziny polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Jego ojciec (Stanisław) pochodził z Warszawy, był synem rabina, wyjechał do Francji, aby tam studiować. W Paryżu poznał Ukrainkę Annę Beresniak i wziął z nią ślub. Niedługo po tym urodził się ich pierwszy syn Claude. René Goscinny urodził się w 1926 roku w Paryżu. Rodzina wyjechała w 1928 roku do Argentyny, dzieci uczyły się tam we francuskich szkołach, podobno talent do rysowania René miał od najmłodszych lat. Po śmierci ojca René musiał podjąć pracę, pracował jako asystenta księgowego, pracownik agencji reklamy i tłumacz. Rysownik należał również do francuskiej armii, był oficjalnym ilustratorem pułku, szybko zorientował się jednak, że to nie jest zajęcie dla niego i pojechał do swojej matki do Nowego Jorku.
Sukcesy rysownika
Kariera Goscinny’ego nabrała rozpędu w latach 50. XX wieku. Francuz był twórcą scenariuszy do komiksu Lucky Luke tworzonego przez rysownika Morrisa (właściwie Maurice de Bevere). Razem z Albertem Uderzo stworzył serię komiksów Umpa-pa Czerwonoskóry. W świadomości przeciętnego Polaka René Goscinny jest autorem komiksów o Galach walczących z Rzymianami, czyli serii o Asteriksie i Obeliksie. Bardzo znanymi utworami są także opowieści o Mikołajku. Pisarze, rysownicy i krytyce z całego świata cenili i cenią nadal Goscinny’ego za nieprawdopodobne poczucie humoru, niezwykłe szkice i umiejętność rozbawienia do łez.
René Goscinny zmarł w roku 1967, został pochowanym na cmentarzu żydowskim (cimetière du château) w Nicei. Po jego śmierci Albert Uderzo kontynuował pracę nad komiksem o Asteriksie i w geście szacunku podpisywał nowe wydania dwoma nazwiskami. Historie o Asteriksie są do dzisiaj najczęściej tłumaczonymi komiksami na świecie.