17. dzielnica – sprawdź, co znajduje się w Batignolles-Monceau
W naszym cyklu czas na siedemnastkę. Jak zwykle opisujemy interesujące miejsca na terenie dzielnicy i dzielimy się ciekawostkami na temat tego obszaru.
Batignolles-Monceau
Tak jak w 16. dzielnicy, w siedemnastce znajduje się wiele ambasad. Dzielnica ma wiele miejsc zielonych, przede wszystkim skwerów, możemy przespacerować się także kilkoma ogrodami. Najsłynniejszym parkiem jest Parc Clichy-Batignolles – Martin Luther King o powierzchni 6,5 hektara. W dzielnicy organizowane są różne targi – marché biologique des Batignolles czy marché aux fleurs Ternes. Jednym ze słynnych miejsc jest Cité des Fleurs – prywatny obszar, gdzie zachowano domy o wyjątkowej architekturze i niezwykłe rabatki kwiatowe. Rozpoznawalnym miejscem jest także Palais des Congrès – połączenie ekskluzywnego centrum handlowego i ośrodka konferencyjnego. Na tym obszarze Paryża znajduje się także Cimetière des Batignolles. W 17. dzielnicy mieszkali polityk Prosper Môquet oraz jego syn Guy Môquet, prezydent Nicalas Sarkozy (w młodości), muzyk Paul Taffanel oraz senegalski pisarz Léopold Sédar Senghor.
Miejsca związane ze sztuką
17. dzielnica słynie z muzeum Jean-Jacques Henner oraz Ateliers Berthier – sali teatralnej należącej do teatru Odéon. Ciekawym obiektem na mapie Paryża wydaje się także Galerie Carole Kvasnevski (mimo polsko brzmiącego nazwiska artystka pochodzi z Kamerunu) – można obejrzeć tam naprawdę niezwykłe wystawy. Jeśli interesujesz się sztuką możesz zajrzeć także do pierwszego we Francji muzeum poświęconego sztuce street art – Art 42. Miejsce skupia prace 50 autorów, między innymi Banksy’ego, Blu, C215 czy Roa.
17. dzielnica – obiekty sakralne
W dzielnicy znajdują się świątynie katolickie, prawosławne, protestanckie oraz judaistyczne oraz liczne ośrodki misjonarskie. Do ciekawych przybytków sakralnych należy kościół Notre-Dame-de-Compassion oraz Église Saint-Ferdinand-des-Ternes – oba w stylu neobizantyjskim. Warto wybrać się także do Église Sainte-Odile z przepięknymi witrażami i olbrzymią dzwonnicą.
Dojazd:
metro 1, 2, 6 lub RER A stacja Charles de Gaulle – Étoile
metro 1 stacja Argentine (Église Saint-Ferdinand-des-Ternes)
metro 1 stacja Porte Maillot (Palais des Congrès, Église Notre-Dame-de-Compassion)
metro 2 stacja Ternes (Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky de Paris)
metro 2 stacja Courcelles (Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky de Paris)
metro 2 stacja Monceau
metro 2 lub 3 stacja Villiers
metro 2 stacja Rome
metro 2 lub 13 stacja Place de Clichy
metro 3 stacja Porte de Champerret (Église Sainte-Odile)
metro 3 stacja Pereire
metro 3 stacja Wagram
metro 3 stacja Malesherbes (muzeum Jean-Jacques Henner)
metro 13 stacja La Fourche (Galerie Carole Kvasnevski)
metro 13 stacja Guy Môquet (Galerie Carole Kvasnevski)
metro 13 stacja Porte de Saint-Ouen
metro 13 stacja Brochant
metro 13 lub RER C stacja Porte de Clichy (Art42, Cimetière des Batignolles)
RER C stacja Pereire – Levallois
RER C stacja Neuilly-Porte Maillot