Bazylika Saint-Denis nieopodal Paryża

Kilka kilometrów na północ od Paryża znajduje się miejscowość Saint-Denis. To właśnie tam znajduje się jeden z najpopularniejszych przybytków sakralnych w całej Francji – bazylika Saint-Denis. Poznajcie jej bogatą historię.

Zarys historii

Bazylika Saint-Denis (świętego Dionizego) została założona przez opata Sugera, który był doradcą Ludwika VII. Budowa rozpoczęła się w roku 1136, a zakończyła pod koniec XIII wieku. Całość została wykonana z wapienia z paryskich kopalni. Przez lata kościół był miejsce pogrzebów i pochówków królów (poświęcony jest temu akapit poniżej). W czasie Rewolucji Francuskiej miejsce zostało zrabowane i mocno zdewastowane. Dzisiaj bazylika Saint-Denis zachwyca nie tylko swoją długą historią, architekturą czy związkami z monarchiami królewskimi. Warto zaznaczyć, że kościół mimo iż jest nazywany bazyliką nigdy nie otrzymał oficjalnego mianowania od papieża.

Bazylika Saint-Denis: miejsce pochówku par królewskich

Kościół przez lata (od VI o XIX wieku) służył jako miejsce pochówku francuskich monarchów. Byli tu pochowani między innymi Hugo Kapet, Filip II August, Ludwik VIII Lew, Ludwik IX Święty, Filip III Śmiały, Filip IV Piękny, Henryk II Walezjusz, Henryk III Walezy, Henryk IV Burbon, Ludwik XIII, Ludwik XIV, Ludwik XV, Ludwik XVI, Ludwik XVIII, Maria Andegaweńska, Katarzyna Medycejska, Maria Medycejska, Anna Austriaczka, Maria Leszczyńska czy Maria Antonina Austriaczka. W 1793 prochy królów zostały przeniesione do wspólnych, bezimiennych mogił. Puste grobowce ocalały, dzisiaj można oglądać je w Muzeum Pomników Francuskich. W czasie restauracji Burbonów poszukiwano i odnaleziono zwłoki Ludwika XVI i Marii Antoniny, przeniesiono je do krypty bazyliki. Warto wspomnieć, że w kościele znajdował się skarbiec, w którym oprócz relikwii i przedmiotów liturgicznych przechowywano insygnia koronacyjne i regalia królów Francji.

Architektoniczne dzieło

Bazylika Saint-Denis jest przez wiele osób uznawana za pierwszy budynek gotycki (wczesny gotyk). Trzynawowy kościół ma długość 108 metrów i wysokość 29 metrów. Do środka wiodą trzy wejścia – każde z nich jest ozdobione przepięknymi tympanonami. Fasada jest pełna rzeźb i kolumn, przód zdobi także przepiękny zegar. W środku znajdują się także wspaniałe organy Cavaillé-Colla. Wewnątrz kościoła można oglądać nagrobki królewskie, kryptę oraz wspaniałe, wielokolorowe witraże. Warto zaznaczyć, że bazylika Saint-Denis stała się wzorem dla utworzenia innych przybytków sakralnych – w Chartes, Selis czy Meaux.

Godziny otwarcia:
od 1 kwietnia do 30 września: poniedziałek-sobota 10:00-18:15, niedziela 12:00-18:15
od 1 października do 31 marca: poniedziałek-sobota 10:00-17:15, niedziela 12:00-17:15
-ostatnie wyjście 30 minut przed zamknięciem
-kościół jest zamknięty 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia

Ceny biletów:
-bilet normalny 9 euro
-bilet ulgowy (osoby w wieku 18-25 spoza terenów Unii Europejskiej) 7 euro
-wejście damrowe – osoby poniżej 18 roku życia, osoby w wieku 18-25 z terenów Unii Europejskiej, osoby niepełnosprawne z osobą towarzyszącą

Audioprzewodnik:
-audioprzewodnik płatny dodatkowo 3 euro

Adres:
1 Rue de la Légion d’Honneur,
93200 Saint-Denis

Dojazd:
metro 13 stacja Basilique de Saint-Denis > UWAGA! Metro 13 od stacji Fourche jedzie w dwóch kierunkach, należy wybrać metro jadące w kierunku Saint-Denis

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Paul-Saint-Louis w Paryżupâtisserie Stohrer