Top 5 pomników w Paryżu

Ostatnio pisałyśmy o ciekawych rzeźbach w przestrzeni miejskiej stolicy Francji. Dzisiaj polecamy Wam top 5 pomników w Paryżu. Podpowiadamy jakie pomniki są najpopularniejsze wśród turystów i jak do nich trafić.

Pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu

Bez wątpienia najważniejszym pomnikiem w Paryżu dla wszystkich Polaków jest ten poświęcony Adamowi Mickiewiczowi. Wieszcz spędził w Paryżu ponad 20 lat. To właśnie w stolicy Francji Mickiewicz wziął ślub i na świat przyszły jego dzieci. Wieszcz mieszkając w Paryżu napisał także swoje najwybitniejsze dzieło – Pana Tadeusza. Pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu został wykonany na zlecenie komitetu francusko-polskiego pod przewodnictwem Władysława Mickiewicza (syna Adama). Pracę zlecono wybitnemu rzeźbiarzowi Antoine’owi Bourdelle’owi. Pierwszy projekt pomnika został zaprezentowany w 1909 roku, ostatecznie jednak monument odsłonięto 29 kwietnia 1929 roku. Początkowo pomnik znajdował się Place d’Alma, później jednak (ze względu na ruch samochodowy) został przeniesiony do parku przy Cours Albert I. 2,5 metrowy pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu jest wykonany z granitu i odlewów brązowych, ma formę kolumny. Na jej szczycie znajduje się postać Poety w stroju pielgrzyma z uniesioną do góry lewą ręką. Dolna część pomnika (baza) ozdobiona jest sześcioma płaskorzeźbami przedstawiającymi Konrada Wallenroda, Aldonę, Halbana, Dziady, Jeńców i Trzy Polski. Pod każdą płaskorzeźbą znajduje się jej nazwa. W górnej części pomnika, pomiędzy bazą a statuą na samej górze, znajduje się rzeźba uosabiająca epopeję – jest to postać kobiety ze skrzydłami trzymająca w dłoni miecz. Rolą pomnika jest nie tylko oddanie hołdu samemu Mickiewiczowi, ale także upamiętnienie historycznych powiązań francusko-polskich.

Adres:

Cours Albert 1er,75008 Paryż

Dojazd:

metro 9 stacja Alma-Marceau

Złota Joanna d’Arc

Pomnik Joanny d’Arc został zamówiony na rozkaz rządu francuskiego po klęsce w wojnie francusko-niemieckiej w 1870 roku. Monument miał podnieść na duchu naród i odbudować morale. W latach 1874-1914 wzniesiono w Paryżu 140 pomników, czas ten określa się często mianem „złotego wieku pomników”. Nad projektem pomnika czuwa rzeźbiarz Emmanuel Fremiet oraz dwóch architektów: Paul Abadie i Gabriel Davioud. Wykonany ze złoconego brązu, czterometrowy pomnik Joanny d’Arc znajduje się tuż obok ogrodów Tuileries, nieopodal słynnej rue Rivoli. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – to podobno właśnie na tych terenach Joanna d’Arc została ranna podczas bezskutecznej próby odzyskania Paryża w czasie wojny stuletniej. Konny posąg Joanny d’Arc przedstawia tę postać historyczną w zbroi i ze sztandarem w prawej ręce. Reprodukcje pomnika znajdują się w wielu francuskich miastach między innymi w Lille, Compiègne, Saint-Étienne czy Nancy, a także w Melbourne w Australii oraz Filadelfii, Nowym Orleanie i Portland w Stanach Zjednoczonych.

Adres:

4 Place des Pyramides, 75001 Paryż

Dojazd:

metro 1 stacja Tuileries

Pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu

Pomnik Adama Mickiewicza w Paryżu i pomnik Joanny d’Arc, źródło: Siren-com, Ertly/Wikimedia Commons

Pomnik konny Henryka IV

Kolejnym słynnym pomnikiem konnym jest pomnik Henryka IV. Obecny pomnik został wykonany przez rzeźbiarza François-Frédérica Lemota i zainaugurowany w roku 1818. Na posągu przedstawiony został król Henryk IV w zbroi, z laurem na głowie, trzymający berło z kwiatami lilii w dłoni. Posąg został umieszczony na ozdobionym płaskorzeźbami cokole. Z przodu pomnik konny Henryka IV zdobi napis po łacinie. Ciekawostką jest, że w środku posągu schowano dokumenty pergaminowe związane z inauguracją pomnika, a także kilka książek o królu – przedmioty te znajdowały się na wysokości brzucha konia. Obecnie znajdują się one w Archiwum Narodowym. Pomnik konny Henryka IV znajduje się na wyspie île de la Cité, pośrodku mostu Pont Neuf. Jego miejsce nie jest przypadkowe – to właśnie Henryk IV dokończył budowę tego mostu.

Adres:

15 Place du Pont Neuf, 75001 Paryż

Adres:

metro 7 stacja Pont Neuf

Top 5 pomników w Paryżu: Charles de Gaulle

Długo zastanawiałyśmy się czy na liście top 5 pomników w Paryżu powinien znaleźć się monument poświęcony Clemenceau czy de Gaulle’owi. Postawiłyśmy jednak na drugi pomnik. Pomnik Charlesa de Gaulle’a znajduje się na końcu Pól Elizejskich, z boku Grand Palais. Pomnik powstał z inicjatywy Association des Français libres, został zainaugurowany w 2000 roku, jest jednak dosyć popularny (jest położony tuż obok paryskiej osi historycznej, na odcinku, gdzie często spacerują turyści). Wykonany przez rzeźbiarza Jeana Cordota posąg przedstawia idącego Charlesa de Gaulle’a – generała i prezydenta Francji. Warto wspomnieć, że w Warszawie znajduje się pomnik Charlesa de Gaulle’a autorstwa tego samego rzeźbiarza, zaingurowano go pięć lat później niż francuski monument.

Adres:

Place Clemenceau, 75008 Paryż

Dojazd:

metro 1 lub 13 stacja Champs-Élysées – Clemenceau

top 5 pomników w paryżu

Pomnik Charlesa de Gaulle’a i popiersie Dalidy, źródło: BKP, Cheep/Wikimedia Commons

Popiersie Dalidy na Montmartre

Urodzona w Egipcie, pochodząca z włoskiej rodziny Yolanda Gigliotti przyjechała do Paryża w roku 1954. Jej marzeniem było zrobienie kariery aktorskiej. Po kilku nieudanych próbach Yolanda zaczęła występować w kabarecie, to właśnie wtedy przyjęła przydomek Dalida. W 1956 młoda piosenkarka nagrała płytę z coverami znanych utworów, zasłynęła swoim wykonaniem piosenki Bambino, a jej kariera nabrała pędu. Dalida zaczęła występować na scenie, nagrywać płyty i koncertować po całym świecie. Mimo zawodowych sukcesów Dalida była nieszczęśliwa. W 1962 roku przeprowadziła się na Montmartre, w 1987 w swoim mieszkaniu na rue Orchampt popełniła samobójstwo. Pochowano ją na cmentarzu Montmartre. W 1996 roku władze Paryża postanowiły nadać placowi w 18. dzielnicy nazwę Plac Dalidy. W 1997 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci piosenkarki, na placu stanęło jej popiersie (fr. Buste Dalida). Popiersie Dalidy wykonał rzeźbiarz Alan Aslan. Pod rzeźbą znajduje się napis „YOLANDA GIGLIOTTI, zwana DALIDA, piosenkarka aktorka, 1933-1987″.

Adres:

2 Allée des Brouillards, 75018 Paryż

Dojazd:

metro 12 stacja Lamarck – Caulaincourt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

wielkanoc we francjisymbole paryża herb paryża