Najstarszy most w Paryżu: Pont Neuf

Nazwa Pont Neuf z pewnością nie jest obca żadnej osobie, która odwiedziła Paryż. Z drugiej strony, z pewnością niewiele osób wie, że to najstarszy most w stolicy Francji. Dzisiaj odkrywamy przed Wami jego niezwykłą historię.

Historia

Pont Neuf, czyli dosłownie nowy most, był budowany kilkanaście lat, obecnie mieści się na terenie 1. dzielnicy Paryża.  Kamień węgielny pod budowę położono w 1578 roku, zrobił to król Francji Henryk III (znany w Polsce jako Henryk Walezy). Budowa mostu została zakończona za panowania Henryka IV, w 1607 roku. Most powstał, aby przyśpieszyć komunikację między Luwrem a opactwem Saint-Germain-des-Pres. Od początku powstania most był wyposażony w chodniki. Co więcej, na moście nigdy nie zbudowano żadnego domu, co było w powszechnym zwyczaju. Konstrukcję mostu stanowi 12 kamiennych przęseł, których łączna długość wynosi 278 metrów długości. Pont Neuf ma 28 metrów wysokości. Most łączy oba brzegi Sekwany i przechodzi przez Île de la Cité. Po środku mostu budowla jest rozszerzona o Place du Pont Neuf. W 1635 ustawiono tam pomnik Henryka IV na koniu autorstwa Pietra Tacco. Rzeźba została zniszczona w czasie rewolucji w 1792 roku. Na tym samym miejscu w roku 1818 ustawiono replikę autorstwa François Lemota. W 1854 roku na mości wykonano ozdobne kandelabry, a potem również maszkarony. Konstrukcja mostu nigdy nie została zmieniona, najstarszy most w Paryżu ma nawet oryginalne, drewniane słupy wspierające fundamenty. Przy zejściu z mostu przy quai des Grands Augustins znajduje się fontanna Wallace’a.

Pont Neuf w sztuce

Most został wpisany na listę zabytków Paryża w 1889 roku. Wielokrotnie stawał się także inspiracją malarską i filmową. Obrazy o nazwie Pont-Neuf namalowali między innymi Auguste Renoir, Camille Pissaro, Albert Lebourg, Olga Dormandi, Giuseppe Canella. Wiele dzieł obrazujących most możemy zobaczyć w Muzeum Carnavalet poświęconemu historii Paryża. Warto wspomnieć także o filmach, gdzie uwieczniony został most – Quatre nuits d’un rêveur (reż. Robert Bresson), Les Amants du Pont-Neuf (rez. Léos Carax), La Mémoire dans la peau (reż. Doug Liman). W roku 2002 najstarszy most w Paryżu został wybrany jako symbol przejścia podczas ceremonii zmiany waluty z franków na euro.

Dojazd:
metro 7 stacja Pont Neuf

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

nawiedzony dom le manoir de parisÉglise Saint-Germain de Charonne