Paryska rzeka: Sekwana
Kojarzącą się ze stolicą Francji rzeką jest Sekwana, mimo że to nie jedyna rzeka przepływająca przez Paryż. Będąc w Paryżu chętnie wypoczywamy i spacerujemy brzegiem Sekwany, ale nie wiemy o niej zbyt wiele. Czas to zmienić! Dowiedzcie się kilku ciekawostek na temat paryskiej rzeki.
Sekwana (fr. Seine)
Sekwana (fr. Seine) jest jedną z większych rzek francuskich, ma długość 776 km,a jej źródło znajduje się 446 m n.p.m na Wyżynie Langres. Dorzecze tej rzeki ma 79000 km2 i obejmuje prawie 30% ludności kraju. Głównymi miastami przez które przepływa ta rzeka jest Paryż, Rouen i Hawr. Sekwana przepływa przez 4 regiony: Grand Est, Normandię, Île-de-France oraz Burgundię-Franche-Comté, 13 departamentów, 333 gminy. Odcinek Sekwany w Paryżu wynosi 13 km. Na Sekwanie w Paryżu występują dwie wyspy: l’île de la Cité oraz l’île Saint-Louis, rzekę można przekroczyć za pomocą któregoś z 37 (!) mostów.
Paryska rzeka: Sekwana
Sekwana miała ogromny wpływ na założenie oraz rozwój miasta na terenach obecnego Paryża. Już w średniowieczu Sekwaną transportowano towary, co zapewniło rozwój oraz dochody na rozbudowę miasta. Nic więc dziwnego, że herb mały Paryża upamiętnia symbol gildii kupców. Duża rzeka nie zawsze była jednak błogosławieństwem dla Paryża, bywała także jego utrapieniem. W historię miasta wpisały się liczne powodzenie i podnoszenie poziomu wody w rzece co skutkowała zawaleniem się mostów, zalaniem części terenów oraz licznym uszkodzeniom. Za najgorszą w skutkach powódź uznaje się Wielką Powódź Paryża w 1910 roku – woda zalała wtedy niemal całe centrum miasta. Pod wodą znalazł się wtedy Gare d’Orsay oraz fundamenty Luwru, zniszczeniu uległo 20 000 domów, poziom wody na ulicach był tak wielki, że władze pozwoliły na pływanie łodzią.
Mosty na Sekwanie
Sekwana jest niezaprzeczalnie wpisaną w obraz Paryża częścią krajobrazu. Rzeka zachwyca zarówno mieszkańców miasta jak i turystów. Niemal każda osoba przybywająca do stolicy Francji spaceruje nabrzeżami tej rzeki lub wybiera się w rejs. Dużym zainteresowaniem cieszą się także paryskie mosty, z których ma się doskonały widok nie tylko na rzekę, ale także na miasto i jego zabytki. Do najsłynniejszych mostów można zaliczyć najstarszy most Pont Neuf, kojarzony z kłódkami miłości Pont des arts, pięknie zdobiony most Alexandra III, często występujący jako plener filmowy most Bir-Hakeim, most Iéna wiodący z Palais du Chaillot pod wieżę Eiffla czy kojarzony z wypadkiem księżnej Diany most Alma. Warto także zaznaczyć, że o konkretnych dzielnicach czy miejscach mówi się z uwzględnieniem po której stronie (lewej czy prawej) rzeki są położone.
Rekreacja nad rzeką
Bulwary nad Sekwaną, spacery i rejsy po tej słynnej rzece z pewnością zapadły w pamięć każdej osobie, która odwiedziła Paryż. Nabrzeżami Sekwany można przejść się na naprawdę długi i ciekawy spacer. Nieodłącznym elementem kojarzonym z Sekwaną są zielone budki bukinistów. Na balustradach bulwarów nabrzeżnych Sekwany znajdują się specjalne kioski-budki, gdzie bukiniści, czyli księgarze-antykwaryści, sprzedają książki, czasopisma, plakaty, a nawet płyty. Bukiniści są obecni nad Sekwaną od XIX wieku. Kiedy mowa o rekreacji zastanawiasz się czy w Sekwanie można się kąpać? Kąpiele w Sekwanie stały się modne w XVII wieku. W 1923 całkowicie ich zakazano, jednak w Sekwanie kąpano się do lat 50. XX wieku. Obecnie na Sekwanie wyznaczone są specjalne strefy, gdzie można pływać. Co roku miasto organizuje plażę (fr. Paris Plage) ułatwiając odpoczynek na bulwarach i zapewniając możliwość bezpiecznej kąpieli.
Sekwana w kulturze
Jedna z najsłynniejszych francuskich rzek i chluba Paryża została uwieczniona w wielu dziełach malarskich, literackich czy filmowych. O Sekwanie w swoich książkach i poezjach pisali Honoriusz Balzak, Gustave Flaubert, Guillaume Appolinaire, Louis Aragon, ale także Krzysztof Kamil Baczyński czy Stefan Żeromski. Sekwaną na swoich obrazach uwiecznili tacy artyści jak Claude Monet, Alfred Sisley, Pierre-Auguste Renoir, Camille Pissaro czy Paul Signac.