Église Notre-Dame de l’Assomption w Paryżu
Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny ciekawy kościół na mapie stolicy Francji. To miejsce jest szczególnie związane z Polską. Sprawdźcie dlaczego i dowiedzcie się więcej o historii tego kościoła.
Historia église Notre-Dame de l’Assomption w Paryżu
Historie tego miejsca sięga XVII wieku, to wtedy należący do jezuitów Dom Saint-Honoré został przekazany Dames de l’Assomption (Siostry Wniebowzięcia). Siostry przekształciły miejsce w klasztor, w 1670 roku zleciły również wybudowanie kościoła znanemu architektowi Charlesowi Errardowi. Artysta nawiązywał do architektury włoskiej. Z budowli nie byli zachwyceni jej fundatorzy – jezuici i Siostry Wniebowzięcia. Architekt oskarżył wtedy kierownika budowy o zmianę planów. Wzajemne oskarżenia uniemożliwiły dalsze prace. W czasie Rewolucji Francuskiej miejsce zostało zamienione na koszary oraz częściowo zdemolowane.
Architektura
Z zewnątrz église Notre-Dame de l’Assomption w Paryżu ma przepiękny fronton wsparty na sześciu kolumnach w stylu korynckim. Budowlę zdobi również duża kopuła, która pokrywa przeznaczoną do kultu część obiektu na planie koła o 24-metrowej średnicy. Z zewnątrz kopuła ma zaciemnione okna oraz miejsca na nigdy niewykonane posągi. Wewnątrz budynku kopułę zdobi olbrzymi fresk o powierzchni 120m2. Fresk wykonał w latach 1676-1680 Charles de la Fosse. W kościele znajdują się również freski autorstwa Josepha Marii Viena i Carla van Loo. Église Notre-Dame de l’Assomption w Paryżu nie ma ołtarza głównego. W kościele znajduje się tylko obraz Chrystusa i polską kopię wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Przed kościołem znajduje się popiersie papieża Jana Pawła II. Organy w tym kościele zostały zbudowane dopiero w XIX wieku. Były one wykonane przez organmistrza Aristide’a Cavaillé-Colla. Organy były kilka razy remontowane, ostatnia renowacja trwała w latach 2017-2018.
Związki z Polską
W 1844 arcybiskup Paryża Denys Auguste Affre przekazał église Notre-Dame de l’Assomption w Paryżu Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Polska, katolicka wspólnota religijna opiekuje się budynkiem od 1884 roku. Obecnie jest to główna świątynia polskiej emigracji we Francji oraz największy „polski kościół” w Paryżu. Obecnym proboszczem parafii jest ks. mgr Paweł Witkowski. W krypcie kościoła otwarta jest restauracja. Można spotkać się tam na kawę, kolację czy zarezerwować to miejsce na rodzinne spotkanie. W okolicach świąt religijnych takich jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie można kupić przed kościołem tradycyjne polskie produkty.
Ciekawostki
Z mieszczącym się w 1. dzielnicy église Notre-Dame de l’Assomption w Paryżu wiąże się również kilka ciekawostek. W roku 1838 kościół był przez trzy miesiące miejscem pochówku Charlesa de Talleyrand-Périgord zanim wykonano dla niego nagrobek w Valençay. W roku 1842 odbył się tu pogrzeb Stendhala. Kościół był chętnie odwiedzany przez Adama Mickiewicza, po przyjeździe do Paryża miejsce odwiedził także Fryderyk Chopin.
Adres:
263 Rue Saint Honoré,
75001 Paryż
Dojazd:
metro 1, 4 lub 12 stacja Concorde