Église Saint-Germain de Charonne

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny ciekawy kościół na mapie Paryża. Przekonajcie się jaka jest jego historia oraz gdzie mieści się Église Saint-Germain de Charonne. Zapraszamy!

Église Saint-Germain de Charonne

Legenda głosi, że w roku 430 biskup Auxerre German (Saint-Germain) spotkał Genowefę, przyszłą świętą i patronkę Paryża. Duchowny wypatrzył Genowefę w z tłumu ludzi, przepowiedział jej wtedy, że zostanie ona świętą, wręczył jej medalik/krzyżyk i nakazał jej nigdy się z nim nie rozstawać. Wiele lat później, w XII wieku miejscowi wznieśli na pamiątkę tamtego spotkania kościół. Początkowo był to kościół parafialny na wsi Charonne. W roku 1860 obszary te dołączono do Paryża. Obecnie kościół mieści się w 20. dzielnicy Paryża. Kościół ma obok niewielki cmentarz. Miejsce zostało wpisane na listę zabytków w roku 1923. Budowy z czego było pod ręką kościół nigdy nie był w pełni stabilny, w 2009 roku miejsce było w bardzo złym stanie. Zarządzono wtedy wykopaliska, a następnie prace stabilizacyjne i wzmagające konstrukcję.

Architektura i odniesienia w kulturze

Église Saint-Germain de Charonne dobrze łączy w sobie elementy pochodzące z XII wieku takie jak duże filary wieży z elegancką architekturą XV i XVIII wieku. Połączenie stylu romańskiego z klasycystycznym wygląda naprawdę niezwykle. W środku kościół zdobią okna z witrażami, rzeźby, sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz duże organy. Kościół jest z pewnością mniej znanym miejscem, mimo że informują o nim tablice historyczne Panneau Histoire de Paris. Kościół został jednak ukazany w kilku filmach: Les Tontons flingueurs (reż. Georges Lautner), Une veuve en or (reż. Michel Audiard) czy Au bon beurre (reż. Édouard Molinaro). Miejsce zostało uwiecznione także w komiksie Le der des ders autorstwa Jacquesa Tardiego i Didiera Daeninckxa. Église Saint-Germain de Charonne i pobliski cmentarz został opisany w książce Les Sept couleurs Roberta Brasillacha.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-sobota 8:00-19:00
niedziela 9:00-13:00

Adres:
4 Rue Saint-Blaise
75020 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Alexandre Dumas
metro 3 i 3bis stacja Gambetta
metro 3 stacja Porte de Bagnolet

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pont neuf najstarszy most w paryżuÉglise Saint-Jean-Bosco