Église Saint-Roch w Paryżu – barokowy kościół

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny ciekawy kościół. Tym razem nasz wybór padł na barokowy przybytek sakralny – église Saint-Roch w Paryżu. Sprawdźcie jak on wygląda oraz jak tam trafić.

Église Saint-Roch w Paryżu: historia

W miejscu gdzie stoi obecnie église Saint-Roch, w 1. dzielnicy Paryża, wcześniej mieściła się kaplica św. Zuzanny. Przybytek sakralny zaprojektował Jacques Lemercier, zmarł on jednak w trakcie budowy, jego obowiązki przejął wtedy Jules Hardouin-Mansart. Kamień węgielny pod budowę kościoła w 1653 roku wmurowała Anna Austriaczka, towarzyszył jej syn Ludwik XIV. Inwestycję wstrzymano w roku 1660 z powodu braku pieniędzy, w 1719 roku jeden z wiernych przeznaczył sporą sumę pieniędzy na dokończenie budowy. Kościół konsekrowano dopiero w roku 1740. Niecałe 20 lat później, w roku 1760 przebudowano tył kaplicy Marii Dziewicy i dobudowano kaplicę Kalwaryjską. Dzięki kilku sponsorom udało się wykończyć także wnętrze kościoła, zajęli się tym artyści tacy jak Falconet, Pierre’a Vien oraz Doyen. Kościół został znacznie zniszczony w czasie rewolucji. 5 października 1795 to właśnie w tym kościele spotkali się rojalistyczni powstańcy, którzy chcieli obalić rządy republikańskie. Nieznany wtedy nikomu generał Bonaparte odparł atak rebeliantów używając armat. Na frontonie kościoła do dzisiaj można dostrzec ślady tej strzelaniny. W XIX wieku odnowiono kościół, a w 1914 roku wpisano budynek na listę zabytków.

Architektura

Église Saint-Roch w Paryżu jest jednym z największych kościołów w stolicy Francji. Można podzielić go na trzy części – nawy, kaplicę Marii Dziewicy i kaplicę Kalwarii. W kościele znajduje się nawa główna oraz dwie nawy boczne. Kościół o długości 126 metrów sprawia, że jest to jedna z największych świątyń w Paryżu. W kościele znajdują się także pomniejsze kaplice – Chapelle des Fonts baptismaux, Chapelle de la Communion i Chapelle Saint-Jean-Baptiste. Budynek jest utrzymany w stylu jezuickim. Fasada łączy w sobie cechy późnego baroku i klasycystyczne. Z przodu budynku można podziwiać tympanon, podwójną kolumnadę koryncką i rzeźby. Kościół świętego Rocha ma także półokrągłe drzwi i okna.

Ciekawostki

Kościół świętego Rocha w Paryżu często określa się mianem kościoła artystów. Pochowanych jest tam wiele znanych osób, a kościół ma sporą kolekcję dzieł sztuki. Pochowani są tutaj między innymi dramaturg Pierre Corneille i Alexis Piron, pisarz Denis Diderot, malarz Jean Honoré Fragonard, filozofowie Paul d’Holbach i Claude Adrien Helvétius, gospodyni jednego z literackich salonów Paryża Marie Thérèse Rodet Geoffrin oraz osoby związane z różnymi rodami królewskimi – księżniczka Marie-Anne de Bourbon, nieślubny syn Henryka IV Burbona Cezar de Vendôme, ogrodnik Ludwika XIV André Le Nôtre.

Adres:
296 Rue Saint-Honoré,
75001 Paryż

Dojazd:
Kościół świętego Rocha w Paryżu znajduje się w równej odległości z tych dwóch stacji metra:
metro 7 lub 14 stacja Pyramides
metro 1 stacja Tuileries

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Fontaine des Quatre-Saisonsles deux magots