Miejsca w Paryżu związane z brytyjską rodziną królewską
Relacje Francji i Wielkiej Brytanii zawsze były bliskie, oba państwa starają się utrzymać jak najlepsze stosunki dyplomatyczne. Łączy je nie tylko kanał La Manche, ale także wspólna historia. Wielu wybitnych Francuzów mieszkało w Wielkiej Brytanii i wielu Brytyjczyków jest związanych z Francją. Dzisiaj prezentujemy Wam miejsca w Paryżu związane z brytyjską rodziną królewską.
Villa Windsor
W 16. dzielnicy Paryża znajduje się niezwykła rezydencja Edwarda VIII (króla Anglii, który abdykował po niecałych 11 miesiącach rządów) i jego żony Wallis. Wybudowana w 1860 roku rezydencja początkowo nazywała się Château Le Bois i była własnością rodziny Renault (właścicieli marki samochodowej). Później właścicielem willi stało się miasto Paryż, w latach 1952-1986 była ona dzierżawiona przez króla Edwardowi VIII, a po roku 1986 przez Mohameda Al-Fayeda (który odrestaurował willę). W willi do końca swojego życia żył zarówno Edward VIII (zmarł w 1977 roku) jak i jego małżonka (zmarła w 1986 roku). XIX-wieczny budynek składa się z 14 pokoi oraz dużego ogrodu.
Adres: 4 Route du Champ d’Entraînement, 75016 Paryż
Dojazd:
Villa Windsor znajduje się daleko od stacji metra, najbliżej można podjechać tam autobusem 244 (przystanek Porte de Madrid). Odległość od stacji metra wynosi około 20 minut pieszo.
metro 1 stacja Pont de Neuilly
metro 2 stacja Porte Dauphine
RER C stacja Avenue Foch
Flamme de la Liberté
Wiele osób przyjeżdżających do Paryża myśli, że Flamme de la Liberté jest rzeźbą upamiętniającą księżną Dianę. Prawda jest jednak zupełnie inna. Flamme de la Liberté (Płomień wolności) jest repliką płomienia ze statuty wolności, symbolem przyjaźni Stanów Zjednoczonych i Francji. Stany Zjednoczone podarowały ją Francji w 1989 roku. Warto tutaj przypomnieć, że w 1884 roku Francja podarowała USA Statuę Wolności wykonaną przez Bartholdiego.
Dlaczego Flamme de la Liberté kojarzony jest więc z księżną Dianą? Ze względu na swoje umiejscowienie nad tunelem mostu Alma, gdzie 31 sierpnia 1997 roku doszło do wypadku podczas którego zginęła księżna i jej kochanek Dodi Al-Fayed (syn właściciela Villa Windsor). Tuż po wypadku ludzie zaczęli spontanicznie gromadzić się wokół płomienia, zostawiać kwiaty, znicze, pamiątkowe kartki, rysunki, a także zdjęcia księżnej. Co więcej, sam kształt rzeźby, czyli płomień, implikuje związek ze zniczem, co także mogło wzmagać wrażenie, że rzeźba jest upamiętnieniem księżnej. Niewielki plac, na którym znajduje się rzeźba miał nosić nazwę Place Maria-Callas i być inaugurowany w listopadzie 1997, jednak kiedy doszło do wypadku władze Paryża zdecydowały się nazwać to miejsce Place Diana.
Flamme de la Liberté oraz Place Diana
Adres: 7 Place de l’Alma, 75008 Paryż
Dojazd:
metro 9 stacja Alma-Marceau
RER C stacja Gare du Pont de l’Alma
Pomnik Winstona Churchilla w Paryżu
W 8. dzielnicy Paryża, tuż obok Petit Palais i Grand Palais znajduje się pomnik Winstona Churchilla – premiera Wielkiej Brytanii w latach 1940-1945 oraz 1951-1955. Ponad 3 metrową rzeźbę z brązu stworzył Jean Cardot. Pomnik odsłonięto w 1998 roku podczas wizyty królowej Elżbiety II w Paryżu, w obecności ówczesnego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca.
Adres: 13 Avenue Winston Churchill, 75008 Paryż
Dojazd: metro 1 lub 13 stacja Champs-Élysées – Clemenceau
Brytyjskie dzieła sztuki
W wielu muzeach i prywatnych galeriach w Paryżu znajdują się także brytyjskie dzieła sztuki. Nie sposób wymienić je wszystkie, dlatego wspomnimy o kilku z nich. W Luwrze jak również w Muzeum Orsay można podziwiać podkolekcje związane z historią monarchii. Z kolei w Muzeum Legii Honorowej i Orderów Rycerskich znajdziemy eksponaty związane z Orderem Podwiązki – najwyższym orderem brytyjskim.
Luwr
Adres: Musée du Louvre 75001 Paryż
Dojazd: metro 1 lub 7 stacja Palais-Royal Musée du Louvre
Muzeum Orsay
Adres: 1 rue de la Légion d’Honneur 75007 Paryż
Dojazd:
metro 12 stacja Solférino
RER C stacja Musée d’Orsay
Muzeum Legii Honorowej i Orderów
Adres: 2 rue de la Légion d’honneur, 75007 Paryż
Dojazd:
metro 12 stacja Solférino
RER C stacja Musée d’Orsay