Orient Express – najbardziej luksusowy pociąg świata

Opowiadając o Paryżu nie można zapomnieć o tym jak docierali do niego turyści. Dzisiaj nasz wpis skupia się wokół słynnego pociągu Orient Express. Dowiedzcie się więcej na temat tego luksusowego środka transportu.

Trasa Orient-Expressu

Orient Express był luksusowym pociągiem pasażerskim obsługiwanym przez międzynarodową spółkę Compagnie Internationale des Wagons-Lits, jej pomysłodawcą i założycielem był Belg Georges Nagelmackers. Długa trasa pociągu (aż 2800 kilometrów!) wiodła z Paryża do Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Pierwszy pociąg wyruszył w trasę Paryż-Konstantynopol 4 października 1883 roku z dworca Gare de Strasbourg (obecnie Gare de l’Est). Była to jednak trasa łączona – pociągiem dojeżdżało się do Giurgiu w Rumunii, następnie promem przepływano przez Dunaj i podróż pociągiem (jednak już mniej luksusowym) kontynuowano z Ruse w Bułgarii. Od 1885 trzeba było jechać przez Belgrad, Nisz i Płowdiw.

Od 1889 roku Orient-Express był pociągiem bezpośrednim z Paryża do Konstantynopola (przez Strasburg, Monachium, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt). Przez kilka lat (w czasie wojen światowych) pociąg nie kursował. Od 1919 jedna z tras pociągu (Simplon Orient Express) wiodła przez najdłuższy tunel kolejowy Simplon (wydrążony w górze Monte Leone). Było także połączenie Arlberg Orient Express z Paryża, przez Zurych, Innsbruck, Budapeszt, Bukareszt do Aten.

orient express luksusowy pociąg

Pociąg Orient Express, źródło: Mouliric/Wikimedia Commons

Po II wojnie światowej trasa nieco się zmieniała ze względu na zamknięcia granic poszczególnych państw. Państwa komunistyczne zmieniały oryginalne wagony pociągu na własny, mniej luksusowy tabor. W 1962 zawieszono kursowanie innych tras, pozostał jedynie wariant Simplon. Stopniowo skracano jego trasę – najpierw do Bukaresztu, potem Budapesztu, Wiednia, aż w 2009 roku całkowicie zawieszono to połączenie.

Trasy Orient Expressu

Trasy Orient Expressu, źródło: MissMJ, Pechristener/Wikimedia Commons

Pociąg dla wybranych

Luksusowy pociąg Orient Express był dostępny tylko dla wybranych, mało kogo było stać na podróż tak drogim środkiem transportu. Wśród pasażerów zazwyczaj byli arystokraci, dyplomaci, a także bogacze z własnym biznesem. Wysoką cenę rekompensowały jednak wygody jakie zapewniał pociąg. Stylowo urządzone wnętrze, wagony sypialne i restauracyjne (w słynnych niebieskich wagonach) sprawiały, że podróż była komfortowa i sama w sobie była atrakcją. Niezwykły wystrój zapewniały między innymi barokowe meble, szklane lampy, haftowane tkaniny jak również ręcznie rzeźbione elementy drewniane. Żadna z tych przepięknych rzeczy nie kojarzy nam się z podróżą pociągami jakie obecnie znamy.

orient express luksusowy pociąg

Wnętrze wagonu restauracyjnego pociągu Orient Express (ekspozycja w paryskim muzeum l’Institut du Monde Arabe w 2014 roku), źródło: Julieta39/Wikimedia Commons

Pociąg świadkiem historii i inspiracją w kulturze

Historia Orient-Expressu jest długa, a sam pociąg wielokrotnie był niemym świadkiem historii. To właśnie w wagonie tego pociągu w 1918 roku podpisano zawieszenie broni w trwającej I wojnie światowej. W 1940 roku w pociągu podpisano kapitulację Francji w II wojnie światowej. Warto wspomnieć, że w 1931 roku w pociągu miał miejsce zamach bombowy, zmarło wtedy 24 pasażerów. Nie można pominąć także znaczenia tego luksusowego pociągu w historii kultury. Pociąg stał się inspiracją do stworzenia wielu dzieł literackich, filmów, seriali, gier i piosenek. Najpopularniejszym dziełem bez wątpienia jest Morderstwo w Orient-Expressie Agathy Christie i nakręcone na tej podstawie filmy.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

francuskie desery z ciasta parzonegoéglise Saint Merri w Paryżu