Panteon – zabytek Paryża, który warto odwiedzić
Na listę co warto zobaczyć w Paryżu dodajemy dzisiaj Panteon. Sprawdź dlaczego i odkryj razem z nami historię tego zabytku.
Historia i wygląd
Słynny budynek znajduje się w piątej dzielnicy Paryża, która nosi tę samą nazwę – Panthéon. Wzorowany na rzymskim Panteonie monument jest neoklasycystyczny, zbudowany na planie krzyża greckiego. Ma kopuły, kolumny oraz bogato zdobiony portyk. Paryski zabytek budowano ponad 31 lat, początkowo był to kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. W roku 1791 przeznaczono go na narodowe mauzoleum. Za czasów Pierwszego Cesarstwa Napoleon przywrócił miejscu religijny charakter. W czasie tak zwanej Restauracji usunięte zostają wszystkie akcenty (malowidła, rzeźby) nie związane z kultem katolickim. Niedługo później, w 1830 roku, Panteon znów staje się laickim miejscem spoczynku znanych osobistości. W latach 1852-1885 ponownie pełni rolę kościoła. Od śmierci Victora Hugo w 1885 roku aż po dziś dzień budynek jest świeckim mauzoleum.
Panteon – miejsce pochówku znanych i cenionych
W narodowym mauzoleum spoczywają osoby zasłużone dla Francji. Należą do nich wojskowi, politycy, artyści, naukowcy oraz myśliciele. Panteon jest miejscem pochówku takich osób jak Mirabeau, Wolter, Kartezjusz, Louis Braille, Rousseau, Marat, Henri Bergson, Pierre Curie. Spoczywają tam także tacy pisarze jak Émile Zola, Victor Hugo czy Alexandre Dumas (ojciec). Pierwszą pochowaną w Panteonie kobietą oraz cudzoziemcem była Maria Skłodowska-Curie. W Panteonie znajdują się także tablice pamiątkowe poświęcone na przykład poległym żołnierzom czy pisarzowi Antoine’owi de Saint-Exupéry’emu.
Godziny otwarcia:
10:00-18:00
-ostatnie wejście o 17:15
Ceny biletów:
-bilet normalny kosztuje 7 euro, ulgowy 4,50 euro (dla osób w wieku 18-25 lat)
-darmowy wstęp dla osób poniżej 17 roku życia
Adres:
Place du Panthéon
75005 Paryż
Dojazd:
metro 10 stacja Cardinal Lemoine