Wystawa światowa w Paryżu w 1937 roku
Dzisiaj omawiamy dla Was kolejną, szóstą, a tym samym ostatnią światową ekspozycję w stolicy Francji. Wystawa światowa w Paryżu w 1937 była naprawdę niesamowitym wydarzeniem, przekonajcie się o tym sami!
Wystawa światowa w Paryżu w 1937 roku
Wystawa przebiegała pod hasłem Sztuki i techniki we współczesnym życiu (fr. Les Arts et les techniques dans la vie moderne), trwała od 25 maja do 25 listopada 1937 roku. Wzięło w niej udział 31 000 000 osób. Swój dorobek na 101 hektarach (Palais de Chaillot, Pola Marsowe, brzegi Sekwany) zaprezentowały 44 kraje. Przy Porte Maillot prezentowane było rzemiosło, życie wiejskie i dokonanie w kwestii higieny – do dzisiaj widać ślady po pawilonach, kiedy przyjrzymy się dobrze płytom chodnikowym. Z kolei Porte de Saint-Cloud, gdzie odbywała się wystawa sportu i polowań, ozdobiono przepięknymi rzeźbami Landowskiego (są tam do dziś!). Atrakcją niewątpliwie był Pałac Wynalazków (fr. palais de la Découverte), gdzie można było oglądać różnego rodzaju doświadczenia (między innymi chemiczne, fizyczne). W budynku znajdowała się także sala poświęcona małżeństwu Curie. Na wystawie zaprezentowano trzyosobowe samochody, lokomotywy parowe i elektryczne. Polska przedstawiła pociąg barowo dancingowy z urządzeniem kinowym i prysznicem, wagon z salą operacyjną oraz pociąg turystyczny. Niezwykle wyglądał także tak zwany Pawilon Świateł (dzisiaj można podziwiać go w Palais de Tokyo). W czasie wystawy zostaje zaprezentowanych wiele dzieł, między innymi Guernica Pabla Picassa. W 1937 odbył się także konkurs architektoniczny – to na niego zbudowano dwa główne budynki tej wystawy.
Palais de Chaillot i Palais de Tokyo
Wystawa światowa w Paryżu w 1937 roku wybudowano Palais de Chaillot i Palais de Tokyo. Palais de Chaillot miał zastąpić zburzony palais du Trocadéro. Do dzisiaj jest to jedno z najlepszych miejsc widokowych na wieżę Eiffla i Pola Marsowe, często odwiedzane przez turystów. W budynku mieści się Muzeum Człowieka, Muzeum Morskie, Cité de l’architecture et du patrimoine oraz théâtre national de Chaillot. Z kolei Palais de Tokyo zostało zbudowane na terenie bazy wojskowej i ambasady Polski. W ramach rekompensaty Polska dostaje do użytkowania Hôtel de Sagan (Hôtel de Monaco), który jest siedzibą ambasady do dnia dzisiejszego. Palais de Tokyo stało się muzeum sztuki nowoczesnej.