Znane ulice w Paryżu: top 5
Pośród wielu paryskich ulic znajdują się takie, które z pewnych powodów są kojarzone na całym świecie. Odkrycie znane ulice w Paryżu, sprawdźcie jak tam trafić i czemu zawdzięczają swoją sławę.
Bulwar Saint-Germain (fr. boulevard Saint-Germain)
Rozpoznawalny bulwar Saint-Germain w Paryżu powstał w czasie wielkiej przebudowy Haussmanna, był jedną z najważniejszych wytyczonych wtedy ulic. Jego nazwa nawiązuje do mieszącego się na tej ulicy kościoła Saint-Germain-des-Prés. Co można zobaczyć na tej słynnej ulicy? Warto napić się kawy w którejś ze znanych paryskich kawiarni – Les Deux Magots lub Café de Flore. Punktem obowiązkowym jest także wspomniany wcześniej średniowieczny kościół, w którym znajduje się serca króla Polski Jana II Kazimierza. Na bulwarze Saint-Germain w Paryżu znajduje się także siedziba najstarszego na świecie Stowarzyszenia Geograficznego (jednym z jego założycieli był François-René de Chateaubriand), ambasada Czarnogóry i konsulat Urugwaju. Bulwar Saint-Germain jest także miejscem, gdzie swoje siedziby miały liczne antykwariaty, wydawnictwa i księgarnie (obecnie m.in. księgarnia polska w Paryżu i Libraire Masson) – coraz częściej jednak ustępują one miejsca butikom z modą.
Wcześniej bulwar uznawano za centrum literackie i artystyczne, artyści z chęcią spędzali tu czas we wspomnianych wcześniej kawiarniach, spacerując po bulwarze, ale także osiedlając się w pobliżu. Przy bulwarze Saint-Germain mieszkali m.in. pisarz Charles Baudelaire, dramaturg Alfred de Musset, architekt Charles Garnier, poeta Guillaume Apollinaire, a także polski historyk i polityk Joachim Lelewel.
Boulevard Saint-Germain
Dojazd:
metro 12 stacja Rue du Bac
metro 4 stacha Saint-Germain-des-Prés
metro 10 stacja Mabillon
metro 4 lub 19 stacja Odéon
metro 10 stacja Cluny La Sorbonne
metro 10 stacja Maubert – Mutualité
Znane ulice w Paryżu: Pola Elizejskie (fr. Avenue de Champs-Élysées)
Nie ma wątpliwości jaka ulica w Paryżu jest najsłynniejsza – to Pola Elizejskie. Rozciągającą się na osi historycznej Paryża avenue de Champs-Élysées zaczyna się na Place Concorde i kończy przy Łuku Triumfalnym. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Paryżu, znajdują się tu głównie sklepy, salony samochodowe, hotele i restauracje. Swoją siedzibę ma tu także kabaret Lido, teatr Marigny oraz ambasada Kataru. Możemy podziwiać tam statuy Charlesa de Gaulle’a i Georgesa Clemenceau, ogrody Jardin des Champs-Élysées oraz Pałac Elizejski (fr. Palais Champs-Élysées – rezydencja prezydenta Francji).
Avenue de Champs-Élysées
Dojazd:
RER A, metro 1, 2 i 6 stacja Charles de Gaulle – Étoile
metro 1 stacja George V
metro 1 i 9 stacja Franklin D. Roosevelt
metro 1 i 13 stacja Champs-Élysées Clemenceau
metro 1, 8 i 12 stacja Concorde
Słynna rue de Rivoli
Ulica Rivoli jest położona równolegle do Sekwany, zaczyna się tuż przy kościele Saint-Paul Saint-Louis, a kończy obok Place de la Concorde. Została wytyczona w 1806 roku i ukończona w 1835 roku. Na długości 3 kilometrów znajduje się wiele sklepów, głównie odzieżowych, ale nie tylko. Naprzeciwko ogrodu Tuileries pod arkadami jest wiele kawiarni, kafejek i cukierni. Warto spróbować tam francuskich deserów i słodkości, napić się kawy i chwilę odpocząć. Idąc dalej rue de Rivoli miniemy położone nieopodal historyczne miejsca, które warto odwiedzić – Arc du Carrousel, Luwr, Musée des Arts Décoratifs, kościół Saint Germain l’Auxerrois, Palais Royal, Hôtel de Ville. Na rue de Rivoli możemy także podziwiać posąg Joanny d’Arc, Monument of Gaspard de Coligny of Châtillon czy odpocząć na skwerze przy tour Saint-Jacques.
Niezwykłym miejscem jest artystyczna kamienica przy rue de Rivoli 59. Znajdują się w niej pracownie artystów, a cała przestrzeń wypełniona jest sztuką. Co więcej, wstęp do kamienicy jest całkowicie bezpłatny, a oprócz podziwiania malowideł czasem można także przyjrzeć się artystom w trakcie przypływu weny twórczej.
Rue de Rivoli
Dojazd:
metro 1, 8 i 12 stacja Concorde
metro 1 stacja Tuileries
metro 1 i 7 stacja Palais Royal – Musée du Louvre
metro 1 stacja Louvre – Rivoli
metro 1, 4, 7, 11 i 14 oraz RER A, B, D Châtelet Les Halles
metro 1 i 11 stacja Hôtel de Ville
metro 1 stacja Saint-Paul
Modna avenue Montaige
Każda osoba interesująca się modą na pewno kojarzy paryską avenue Montaigne. Położona w 8. dzielnicy Paryża zaczyna się od Place d’Alma przy moście Alma, a kończy przy rodzie Rond Point des Champs-Élysées Marcel Dassault, gdzie łączy się m.in. z Polami Elizejskimi. To właśnie tutaj został założony dom mody Dior. Od tego momentu luksusowe marki modowe starały się ulokować swoje butiki na avenue Montaigne. Dzisiaj niemal drzwi w drzwi znajdują się tam butiki takich marek jak Dior, Chanel, Gucci, Jacquemus, Dolce&Gabanna, Ralph Lauren, Céline, Balenciaga, Loewe, Fendi, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent, Valentino, Versace, Jimmy Choo, Salvatore Ferragamo, Givenchy, Prada, Tiffany&Co. Na Avenue Montaigne mieści się również pięciogwiazdkowy hotel Plaza Athénée, teatr Théâtre des Champs-Elysées czy ambasada Kanady. W apartamencie przy avenue Montaigne 12 przez wiele lat, aż do swojej śmierci, mieszkała aktorka Marlene Dietrich. Przez ostatnie lata życia przy avenue Montaigne 46 mieszkała irańska księżniczka Sorajja Esfandijari Bachtijari. Podczas gry w PSG w apartamencie przy avenue Montaigne mieszkał wraz z rodziną Zlatan Ibrahimović.
Avenue Montaigne
Dojazd:
metro 1 i 9 stacja Franklin D. Roosevelt
metro 9 stacja Alma-Marceau
Historyczna rue Saint-Honoré
Powstała w średniowieczu i nazwana na cześć mieszczącego się niegdyś obok kościoła rue Saint-Honoré aż do utworzenie rue de Rivoli była jedną z głównych arterii miasta. Położona nieopodal Place Vendôme i ogrodów Tuileries ulica kończy się aż przy Les Halles. Znajdują się na niej cztero i pięciogwiazdkowe hotele, galerie sztuki, kawiarnie, restauracje i modne butiki (odzieżowe, jubilerskie). Rue Saint-Honoré przez wiele lat była znanym adresem przede wszystkim wśród wszystkich miłośników mody. Obecnie pod tym względem bardziej popularna jest avenue Montaigne. Najważniejszym budynkiem na rue Saint-Honoré jest bez wątpienia Palais Royale i Comédie-Française. Spacerując rue Saint-Honoré warto odwiedzić kościóły: Temple protestant de l’Oratoire du Louvre, Saint-Roch oraz Notre Dame de l’Assomption w Paryżu nazywany polskim kościołem (powierzony Polskiej Misji Katolickiej). Atrakacyjnymi miejscami są także fontanna Fontaine de la Nymphe marine, Place Colette czy instalacja artystyczna Montgolfier Vendôme.
Jakie wydarzenia historyczne miały miejsce na rue Saint-Honoré? To właśnie na tej ulicy w 1429 roku została ranna Joanna d’Arc, a w 1610 roku zamordowano tu króla Francji Henryka IV, a w jednym z budynków przetrzymywano króla Ludwika XVI i Marię Antoninę. Warto także wspomnieć, że znanymi mieszkańcami tej ulicy byli Molier, Robespierre czy hiszpański kompozytor Juana Chrisostomo Arriaga y Balzola.
Rue Saint-Honoré
Dojazd:
Na rue Saint-Honoré nie znajduje się żadna stacja metro. Najbliższymi stacjami metra są:
metro 8, 12 i 14 Madeleine
metro 1, 8 i 12 stacja Concorde
metro 1 stacja Tuileries
metro 1 i 7 stacja Palais Royal – Musée du Louvre