Oranżeria w Paryżu – słynne muzeum i nie tylko

Jeśli myślałeś/myślałaś, że Paryż ma tylko jedną oranżerię byłeś/aś w błędzie. Dzisiaj opisujemy Wam trzy niezwykłe miejsca na kulturowej mapie stolicy Francji. Sprawdźcie.

Oranżeria – budynek nie tylko na cytrusy

Oranżerie zwane po polsku także pomarańczarniami pierwotnie były miejscem do uprawy roślin egzotycznych, najczęściej cytrusów. Budowane w parkach oraz przy pałacach i rezydencjach oranżerie stawały się także miejscem towarzyskim spotkań czy wystawiania spektakli teatralnych. W Polsce możemy podziwiać między innymi Starą Pomarańczarnię w Łazienkach Królewskich, w Paryżu takie budynki znajdują się w ogrodzie Luksemburskim, Tuileries, a także w podparyskim Wersalu.

Musée de l’Orangerie – muzeum we wnętrzu pomarańczarni

Najsłynniejsza jest oranżeria w ogrodach Tuileries. Wybudowano ją w roku 1853 w pobliżu nieistniejącego już Palais des Tuileries – pałacu królewskiego. Obecnie pełni ona funkcję muzeum, zebrano tam prace impresjonistów oraz postimpresjonistów. W 1922 roku Claude’a Moneta podarował rządowi część swoich prac z cyklu Nymphéas (pol. Nenufary, także Lilie wodne), postanowiono, że zostaną one umieszczone w oranżerii, w słynnej sali owalnej. Sześć lat później w budynku otwarto muzeum. Obecnie znajduje się tam wiele prac znanych artystów, między innymi Pierre-Auguste’a Renoir, Paula Cézanne’a, Paula Gauguina, Pabla Picassa, Henriego Matisse’a oraz Maurice’a Utrillo. Obrazy wchodziły wcześniej w skład kolekcji Jeana Waltera i Domenici Guillaume (wdowy po Paulu Guillaume), należącej do Luwru.  W muzeum organizowane są także koncerty, spektakle teatralne oraz inne wydarzenia kulturalne.

Oranżeria muzeum

Jason7825/Wikimedia Commons

Kiedy jesteśmy już w Muzeum Oranżerii po wizycie warto przejść się lub odpocząć w ogrodach Tuileries. Przepiękny i duży park jest ozdobiony licznymi rzeźbami oraz fontannami. Znajdziemy tam wiele miejsc do odpoczynku, w ogrodach poustawiane są metalowe krzesła oraz leżaki.

muzeum Paryż

bogitw/www.pixabay.com

Godziny otwarcia:
9:00-18:00 (oprócz wtorków, kiedy muzeum jest zamknięte)
-ostatnie wejście o 17:15
-zakaz wejścia z dużymi bagażami

Ceny biletów:
-bilet normalny 9 euro, ulgowy 6,5 euro (osoby w wieku 18-25 spoza Unii Europejskiej)
-przez 8 miesięcy po wizycie w Operze Garnier, Muzeum Jean-Jacques Henner lub Muzeum Gustava Moreau oraz po okazaniu biletu przysługuje bilet ulgowy
-można kupić także bilet łączony do Muzeum Orsay i do Oranżerii (16 euro)
-wstęp darmowy dla osób poniżej 26 roku życia oraz niepełnosprawnych
-wstęp darmowy w pierwszą niedzielę miesiąca

Audioprzewodnik:
-dostępny w języku angielskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, włoskim
-dostępna wersja przewodnika w języku migowym, dla osób niedosłyszących oraz niedowidzących
-możliwe są także wizyty z przewodnikiem w różnych językach, harmonogram możemy sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum

Adres:
Jardin Tuileries
75001 Paris, Francja

Dojazd:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde
RER C stacja Musée d’Orsay (należy przejść na drugą stronę Sekwany)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Reforma Haussmanna ParyżParyż Luxembourg dzielnica