Champagne – luksusowy trunek Francuzów
We Francji nie brakuje doskonałych alkoholi – win, cognac czy likierów, ale kraj ten słynie na całym świecie właśnie z szampana. Dzisiaj opowiadamy Wam o francuskim champagne, o tym czym się wyróżnia i dlaczego jest taki wyjątkowy.
Champagne – czyli co?
Szampan jest symbolem luksusu, bogactwa i jakości, alkohol ten zachwyca ludzi na całym świecie. Czym właściwie jest? Początkowo alkohol ten nazywane winem z Szampanii (fr. vin de Champagne), jak to jednak często bywa, ludzie szybko zaczęli skracać do samego champagne. Najprościej rzecz ujmując szampan jest rodzajem wina musującego produkowanym jedynie w historycznej prowincji Champagne we Francji (w regionie Grand Est). W zależności od rodzaju i sposobu produkcji podlega on jednej lub dwóm fermentacjom (większość szampanów fermentuje dwukrotnie). Mimo że szampan produkowano od wieków, zyskał on światowe uznanie dopiero w XVIII wieku.
Dlaczego szampan jest taki wyjątkowy?
Przede wszystkim dlatego, że na jego niezwykły smak składają się takie czynniki jak specyficzny sposób uprawy konkretnych rodzajów winorośli na określonym terytorium (z właściwym sobie mikroklimatem), filozofia produkcji i przywiązanie do tradycji. Szampan można produkować tylko z 7 szczepów winorośli: Pinot Noir, Pinot Gris, Pinoit Blanc, Chardonnay, Meunier, Arbane, Petit Meslier. Sposób uprawy winorośli jest ściśle kontrolowany, m.in. przez to, że dopuszczone są tylko 4 rodzaje przycinania winorośli, a winogrona muszą być zbierane ręcznie. Określone są także takie parametry jak maksymalna wydajność zbioru, minimalny czas dojrzewania czy zawartość alkoholu. Jeśli chodzi o smak, szampany mogą być bardzo wytrawne (fr. brut intégral, brut zero), wytrawne (fr. brut), półwytrawne (fr. sec), półsłodkie (fr. demi sec) lub słodkie (fr. doux).
Champagne AOC
Champagne jest nazwą chronioną geograficzne (fr. AOC = appellation d’origine contrôlé). Oznacza to, że żaden inny wyrób nie może używać tej nazwy, a produkcja szampana może odbywać się jedynie na terenie Szampanii. Nazwa ta została zastrzeżona jako AOC w 1936 roku. 5 lat później, w roku 1941 założono specjalną organizację Comité Interprofessionnel du vin de Champagne (CIVC), która, obecnie w 11 krajach, zrzesza producentów, kupców i inne osoby związane z branżą. Zajmuje się organizacją oraz kontrolą produkcji szampana, ochroną nazwy geograficznej, a także edukacją na temat champagne. CIVC prowadzi kursy, szkolenia oraz seminaria degustacyjne.
Na temat szampana powstało wiele mitów, chcielibyśmy obalić kilka z nich. Pamiętajcie, że:
- szampan nie może pochodzić z kraju inny niż Francja i regionu innego niż Szampania,
- trunek ten zawsze zawiera alkohol, warianty bezalkoholowe nie są produkowane,
- alkohol może być przechowywane zarówno na leżąco jak i na stojąco, ale nie powinien mieć dostępu do światła,
- odpowiednio transportowany szampan nie wystrzeli nawet na największych wybojach (zapewnia to specyficzna butelka, korek i sposób zamknięcia),
- szampany można pić nawet po kilkunastu latach.