Église de la Madeleine: słynny kościół w Paryżu

Bardzo znanym w Paryżu kościołem jest église de la Madeleine. Dzisiaj opisujemy historię tego miejsca, zachwycamy się walorami architektonicznymi i podpowiadamy jak tam dojechać.

Historia budowy kościoła

Kościół św. Magdaleny w Paryżu (fr. église de la Madeleine) zaczęto budować w roku 1763, kamień węgielny pod budowę położył król Ludwik XV. Z powodu wybuchu Rewolucji budowę wstrzymano, a teren podzielono na działki i wynajęto osobom prywatnym. Kilkukrotnie zmieniały się także plany co do zagospodarowania tego terenu – sugerowano, że zamiast kościoła powinna zostać zbudowana opera lub biblioteka. Prace nad kościołem wznowiono w 1806 roku, kiedy Napoleon zdecydował o wzniesieniu budowli ku chwale armii francuskiej (pomysł ten wycofał po przegranej w 1812 roku). W 1815 roku kościół był niemal gotowy, w planach były już tylko prace dekoratorskie. Ludwik XVIII chciał, aby kościół upamiętniał jego brata Ludwika XVI i bratową Marię Antoninę. Z powodu niewystarczających funduszy kościoła nie wykończono, a Ludwik XVIII zbudował dla upamiętnienia członków swojej rodziny Kaplicę Pokutną. Dalsze prace nad église de la Madeleine zostały zahamowane przez rewolucję lipcową. Ludwik Filip I początkowo chciał przerobić kościół kojarzący się z Burbonami na dworzec, ale ostatecznie zgodził się na wsparcie budowy świątyni. Zakończenie prac budowlanych oraz poświęcenie kościoła miało miejsce w 1842 roku.

Église de la Madeleine:

Église de la Madeleine: widok z Place de la Concorde, źródło: Jebulon/Wikimedia Commons

Église de la Madeleine: architektura

Kościół ma imponujące wymiary: 108 metrów długości, 43 metry szerokości i 30 metrów wysokości. Monumentalny kościół św. Magdaleny w Paryżu jest rozpoznawany z daleko dzięki swojej przepięknej fasadzie w stylu antycznym z licznymi kolumnami korynckimi (jest ich aż 52!). Główne drzwi wykonane z brązu są ozdobione płaskorzeźbami wykonanymi przez Henriego Triqueti i lustrującymi 10 przykazań. Fronton ozdabia scena Sądu Ostatecznego. Jednonawowy kościół ma trzy kopuły ozdobione kasetonami. Wewnątrz kościoła znajdują się liczne rzeźby i malowidła, ale uwagę najbardziej zwracają wielkie organy autorstwa Aristide’a Cavaillé-Colla.

Pamiętne uroczystości

Église de la Madeleine mieszczący się w 8. dzielnicy Paryża był miejscem pogrzebu wielu znanych osobowości. W 1856 odbyła się tu msza żałobna za Adama Mickiewicza, a w roku 1849 za Fryderyka Chopina. Pożegnano tu także Josepha Offenbacha. W kościele odbył się pogrzeb Édith Piaf oraz Coco Chanel. Église de la Madeleine był elementem ostatniej drogi Josephine Baker, Tino Rossiego, Dalidy, Marlene Dietrich i wielu innych znanych osób.

Adres

Place de la Madeleine, 75008 Paryż

Dojazd:

metro 8, 12 lub 14 stacja Madeleine

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Top 5 miejsc na piknik w ParyżuThomon/Wikimedia Commons