Église Saint-Sulpice w Paryżu – kościół znany z wielu książek
Czy byliście już w kościele świętego Sulpicjusza w Paryżu? Église Saint-Sulpice wygląda przepięknie i ma długą historię. Miejsce sakralne często występuje także w literaturze czy w filmach. Odkryjcie ten niezwykły kościół razem z nami!
Église Saint-Sulpice w Paryżu
Kościół świętego Sulpicjusza został zbudowany w XIII wieku, w latach 40. XVII wieku ówczesny proboszcz zaczął starania o budowę nowego, bardziej okazałego budynku. Kościół został ufundowany ze zbiórki pieniędzy. Tuż obok powstało wtedy seminarium duchowne, które dało początek działania sulpicjanów. Nowy kościół zaczęto budować w roku 1646, przy wmurowaniu kamienia węgielnego obecna była Anna Austriaczka, królowa Francji i żona Ludwika XIII. Wszystkie prace przy budowie trwały około 140 lat. Kościół świętego Sulpicjusza mieszczący się w 6. dzielnicy Paryża został poważnie uszkodzony w czasie Rewolucji Francuskiej. Przybytek sakralny poniósł straty także podczas oblężenia Paryża w 1870 roku. W Église Saint-Sulpice w Paryżu został ochrzczony markiz de Sade i Charles Baudelaire. Z kolei Victor Hugo wziął tam ślub z Adelą Foucher, tak samo jak polityk i rewolucjonista Camille’a Desmoulins ze swoją wybranką Lucile.
Przepiękna architektura
Klasycystyczny Église Saint-Sulpice w Paryżu ma 113 metrów długości, 58 szerokości i 34 wysokości. To druga co do wielkości świątynia w stolicy Francji. Budynek jest utrzymany w stylu klasycystycznym. Dwupoziomową fasadę zdobią kolumnady jońskie oraz dwie wieże. Po obu stronach portalu wejścia znajdują się muszle podarowane Franciszkowi I przez Republikę Wenecką. W pierwszej połowie XIX wieku freski w kościele wykonał Eugène Delacroix. W 1727 roku na życzenie ówczesnego proboszcza sporządzony został gnomon, czyli zegar słoneczny. W kościele znajdują się również imponujące organy. Powstały one w latach 60. XVIII wieku i zostały gruntownie przebudowane w 1862 roku przez Aristide’a Cavaillé-Colla. Ograny mają 101 głosów i mają we Francji status pomnika narodowego. Organy są słynne na całym świecie – od ich wielkiej przebudowy nie był potrzebny jakikolwiek remont poza strojeniem. Stanowisko organisty tytularnego sprawowali tam znani kompozytorzy – Louis Lefébure-Wély, Charles-Marie Widor i Marcel Dupré.
Kościół świętego Sulpicjusza w kulturze
Église Saint-Sulpice w Paryżu jest chętnie wykorzystywanym motywem w wielu powieściach i utworach literackich. Kościół stał się miejscem akcji powieści Karla Huysmannsa Là-bas, jej główni bohaterowie przejawiają skłonności satanistyczne. Z kościołem związany jest także Jacques Collin, jeden z bohaterów Komedii ludzkiej Balzaka. Bohater podszywając się pod pochodzącego z Hiszpanii księdza Herrerę odprawia msze Église Saint-Sulpice w Paryżu. W kościele rozgrywa się także jeden z aktów opery Manon Jules’a Masseneta i część akcji Buntu aniołów Anatole’a France’a. Z kościołem związana jest także książka Dana Browna Kod Leonarda da Vinci i film o tym samym tytule. Kościół jest także tłem dla akcji książek Williama Whartona Spóźnieni kochankowie i Werniks.
Godziny otwarcia:
7:30-19:30
Adres:
2 Rue Palatine
75006 Paryż
Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Sulpice