Église Sainte-Odile w stylu neobizantyjskim
Odkrywając paryskie kościoły warto wybrać się także do mniej oczywistych miejsc niż bazylika Sacré-Coeur czy katedra Notre-Dame. Dzisiaj polecamy Wam niezwykle wyglądający église Sainte-Odile.
Historia kościoła
Église Sainte-Odile mieści się w 17. dzielnicy Paryża. Decyzja o budowie tego kościoła katolickiego zapadła w roku 1934, prace trwały od 1935 do 1946 roku. Fundusze na budowę zebrano wśród parafian, część dołożył także Edmond Loutill – proboszcz parafii Saint-François-de-Sales. Architektem tego miejsca sakralnego był Jacques Barge. Inspiracje czerpał z budynków w stylu bizantyjskim. Miejsce zostało wpisane na listę monumentów historycznych w roku 2001, w roku 2008 kościół został gruntownie odrestaurowany w roku 2008.
Walory architektoniczne
Église Sainte-Odile w Paryżu ma neobizantyjski styl. Konstrukcja budynku wykonana jest z żelbetonu (jak w église Saint-Jean de Montmartre), piwnicę pokryto różowymi cegłami z piaskowca. Kościół ozdabiają trzy kopuła – każda z nich symbolizuje jedną osobę z Trójcy Świętej. Mimo przepięknych kopuł punktem konstrukcji, który zwraca uwagę jest wysoka wieża. Dzwonnica ma 72 metry wysokości i jest zbudowana na planie dziesięciokąta. Długość kościoła wynosi 72 metry. Liczba 72 jest nieprzypadkowa – odnosi się ona do ilości uczniów wyznaczonych i wysłanych przez Jezusa Chrystusa by głosić dobrą nowinę. Elementy ozdobne na zewnątrz i wewnątrz kościoła zostały wykonane przez takich artystów jak Auguste Labouret, Robert Barriot, Anne-Marie Roux-Colas, Raymond Subes, Marthe Flandrin czy François Décorchemont. Wejście do kościoła wiedzie przez niezwykły portyk z pięknymi płaskorzeźbami. Wnętrze église Sainte-Odile w Paryżu ozdobione jest licznymi rzeźbami, tympanonem oraz pięknymi witrażami. Warto zwrócić uwagę na niezwykły, bogato zdobiony ołtarz. Na mapie Paryża église Sainte-Odile jest miejscem niespotykanym i wartym odwiedzenia podczas kolejnej wizyty w stolicy Francji.
Adres:
2 Avenue Stéphane Mallarmé, 75017 Paryż
Dojazd:
metro 3 stacja Porte de Champerret